Ισοπέδωσε την Λανς με ιστορικό Εμπαπέ και… αγκάλιασε τον τίτλο!

Η Παρί Σεν Ζερμέν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα από το 19′ και με τρία γκολ σε εννιά λεπτά στο πρώτο μέρος, έκανε δικό της το ντέρμπι κορυφής, επικρατώντας της Λανς με 3:1. Πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου ο διεθνής Γάλλος εξτρέμ.

Με τρία γκολ σε εννέα λεπτά και η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε τη δουλειά κόντρα στη Λανς (3:1 )των δέκα παικτών από το 19′ και απομακρύνθηκε στο +9 στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ο Εμπαπέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Βιτίνια να πιστώνεται την ασίστ. Ο Γάλλος σούπερ σταρ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου στο γαλλικό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον Έντινσον Καβάνι. Έξι λεπτά μετά ο Βιτίνια μετά από εκτέλεση κόρνερ χαμηλά έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. To τρίτο γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Λιονέλ Μέσι στο 40′ με τον Εμπαπέ να του δίνει την ασίστ.

Με αυτή τη νίκη η Παρί Σεν Ζερμέν ξέφυγε στο +9 από την Λανς και ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση πρωτάθλημα, αφού θα πρέπει να… αυτοκτονήσει για να απωλέσει τα σκήπτρα της.

Παρί Σεν Ζερμέν: Εκτός με Ανζέρ (21/04)
Λανς: Εντός με Μονακό (22/04)