Νίκη σωτηρίας για Μπρεστ | Βύθισε την Αζαξιό το Στρασβούργο

Το πρόγραμμα των μεσημεριανών αγώνων του γαλλικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με αρκετά γκολ, μεγάλη ένταση, κόκκινες κάρτες, αλλά και αποτελέσματα που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Στο “Σταντ Φρανσίς-Λε Μπλε“, η Μπρεστ πήρε μία οριακή, αλλά μεγάλης σημασίας νίκη με 1:0 επί της Νις. Ο Λε Ντουαρόν… έλυσε τις διαφορές των δύο ομάδων με το τέρμα του στο 12′ και έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη την ομάδα του. Ταυτόχρονα, στο “Σταντ ντε Λ’Αμπέ-Ντεσάμπς“, η Οσέρ επικράτησε με 2:1 της Ναντ και την ξεπέρασε, παραμένοντας στο +3 από τις θέσεις που οδηγούν στη Ligue 2. Ο Ζουμπάλ άνοιξε το σκορ στο 5′ με χτύπημα πέναλτι, ενώ ο Ντα Κόστα στο 43′ έκανε το 2:0. Στο 55ο λεπτό, ο Μοχάμεντ μείωσε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο “Σταντ Γκαμπριέλ Μποντπίντ“, η Κλερμόν των… λίγων, νίκησε με 2:1 την Ανζέρ. Το γήπεδο πάγωσε στο 28′, όταν ο Χανού άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Άντριτς όμως αντέδρασαν και ανέτρεψαν την κατάσταση πριν κλείσει το ημίχρονο. Μάλιστα το έκαναν με… δύο πέναλτι. Αρχικά ο Κιεί στο 33′ κι έπειτα ο Τσαμ στο 39′ γύρισαν τούμπα το ματς. Το πρόβλημα ήταν πως ο Μπόρζες αποβλήθηκε στο 45’+1′, ενώ το ίδιο έκανε και ο Σειντού στο 90’+5′, όμως οι γηπεδούχοι… άντεξαν και επικράτησαν.

Τέλος, στο “Σταντ ντε λα Μεϊνό“, το Στρασβούργο πήρε νίκη-ανάσα με 3:1, βυθίζοντας παράλληλα την Αζαξιό. Ο Γκαμεϊρό από την άσπρη βούλα έκανε το 1:0 στο 26′, με τον Ντιαρά να διπλασιάζει τα τέρματα στο 71′. Η απάντηση ήρθε μετά από πέντε λεπτά με τον Μπαρέτο, όμως ο Σουζούκι στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι πλέον είναι 17οι με 29 βαθμούς στο -2 από τη σωτηρία, ενώ οι φιλοξενούμενοι 19οι με 21 πόντους και… δύσκολα θα επιβιώσουν.

Κλερμόν – Ανζέ 2:1
(33′ Κιεί (πεν.), 39′ Τσαμ (πεν.) – 28′ Χανού )

Μπρεστ – Νις 1:0