Νίκη… Ευρώπης για τη Λιλ!

Σημαντικό “τρίποντο” πανηγύρισαν οι “λιλουά”, οι οποίοι επιβλήθηκαν 2:1 της Μονπελιέ , παραμένοντας στις θέσεις που οδηγούν σε ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο” στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Η Λιλ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και μέσα σε… δυο λεπτά, επικράτησε 2:1 της Μονπελιέ για το ματς που “άνοιξε” το πρόγραμμα της ημέρας για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Μπορεί η Μοπελιέ να προηγήθηκε νωρίς στο 24ο λεπτό με τον Ελί Γουάχι, ο οποίος… εξουδετέρωσε τον Σεβαλιέρ από κοντά, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα, μετά από αρκετές χαμένες φάσεις από τους “λιλουά”, στο 70ο λεπτό, ο Ρεμί Καμπελά, βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει μετά από ασίστ του Ντέιβιντ στο ύχος του πέναλτι. Δυο λεπτά αργότερα, ο Καμπελά κατάφερε να “πιάσει” εξαιρετική κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Μονπελιέ για μια σπουδαία ανατροπή, που κρατάει τη Λιλ σε… τροχιά Ευρώπης.