Κατρακύλα δίχως σταματημό για τη Λυών

Το εφιαλτικό ξεκίνημα για τoυς “Λε Γκον” δεν έχει τελειωμό, μιας και γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα (2-0) στα πρώτα επτά παιχνίδια και παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αγνοώντας τη νίκη. “Βίος αντίθετος” για την Ρεμς που φιγουράρει στη δεύτερη θέση, έχοντας ξεκινήσει ιδανικά την σεζόν.

Ο Αγώνας

Η Λυών έχει κάνει πολύ κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ούσα προτελευταία χωρίς νίκη τις πρώτες επτά αγωνιστικές, ενώ η Ρεμς αντίστροφα έχει εκτοξευτεί με δέκα βαθμούς. Στο “Stade Auguste-Delaune το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβληθούν η μία της άλλης και το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα.  Η απόλυτη ισορροπία διήρκησε μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45’+1′ με κεφαλιά του Μουνέτσι στην δεξιά γωνία (1-0). Το γκολ ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, με την ψυχολογία να αλλάζει σημαντικά στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος είχε την ίδια εικόνα στα πρώτα λεπτά, με λιγοστές φάσεις για τις δύο ομάδες. Η ομάδα του Γκρόσο φαινόταν ανήμπορη να αντιδράσει και εν τέλει δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 72′ με τον Αμπντελχαμίντ να παίρνει ένα ριμπάουντ από κοντινή απόσταση και να κάνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τίποτα από το παιχνίδι ούτε μετά το δεύτερο γκολ της Ρεμς, με τον νεοφερμένο Γκρόσο στον πάγκο να καλείται να διαχειριστεί μία βαθιά κρίση με την Λυών, η οποία βρίσκεται στον “πάτο” της βαθμολογίας.

Ρεμς (Γουίλι Στιλ): Ντιούφ, Φοκέ, Οκουμού, Αμπντελχαμίτ, Ντε Σμετ, Μουνέτσι, Ματουτσίβα, Τεουμά (77′ Ρίτσαρντσον), Νακαμούρα (89′ Αγκμπαντού), Νταραμί (81′ Ντιακιτέ), Ίτο

Λυών (Φάμπιο Γκρόσο): Λόπεθ, Κουμεντί (77′ Τζεφίνιο), Μάτα, Ντιομαντέ, Ταλιαφίκο (78′ Ενρίκε), Ο’ Μπράιεν, Αλβέρο, Κακερέ, Τολισό (53′ Λεπενάν), Τσέρκι (53′ Νουάμα), Μπαλντέ