“Κόλλησε” στην έδρα της Κλερμόν η Παρί Σεν Ζερμέν

Νέα “γκέλα” για τους πρωταθλητές Γαλλίας που έμειναν στο 0-0 στο Κλερμόν με την προτελευταία ομώνυμη ομάδα, η οποία πήρε τον δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα μετά από επτά αγωνιστικές. Συνεχίζει το νωθρό ξεκίνημα στην Ligue 1 το σύνολο του Ενρίκε με συγκομιδή δώδεκα βαθμών στα πρώτα εφτά παιχνίδια.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι στο “Stade Gabriel-Montpied” ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στο πρώτο διάστημα χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Στο πρώτο εικοσάλεπτο μόνο ένα σουτ του Κόλο Μουανί υπήρξε μακριά από τον στόχο. Στο 33′ οι Παριζιάνοι απείλησαν με δυνατό σουτ του Περέιρα και επτά λεπτά μετά με τον Ντεμπελέ χωρίς αποτέλεσμα. Η λευκή ισοπαλία παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εμπαπέ είχε την μεγαλύτερη φάση του παιχνιδιού, όταν σημάδεψε το δεξί δοκάρι στο 54′ μέσα από την περιοχή. Στο 76ο λεπτό, ο Κόλο Μουανί έκανε μια κούρσα στην περιοχή, δέχθηκε ένα μαρκάρισμα και ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε παρά τον τραυματισμό του Γάλλου στη φάση. Στο 83′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Γκονσάλο Ράμος. Τρία λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ ζήτησε πέναλτι, με τον ρέφερι να λέει πάλι “παίζετε”. Η Κλερμόν κατάφερε να κρατήσει το 0-0 ως το τέλος, παίρνοντας έναν αναπάντεχο βαθμό στην μάχη του πρωταθλήματος. Πλέον στρέφει το βλέμμα της στην αναμέτρηση με τη Νιούκαστλ για το Champions League.//ΣΠ.

Κλερμόν (Πασκάλ Γκαστιέν): Ντιό, Σεϊντού, Πελμάρ, Κοφριέ, Κονατέ, Γκοναλόν (69′ Ρασχάνι), Μανιέν (90+1′ Κεϊτά), Γκαστιέν, Αλεβινά (84′ Ζεφανέ), Τσαμ (84′ Μπουτόμπα), Νίκολσον

Παρί (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Περέιρα, Σκρίνιαρ, Μαρκίνιος, Χακίμι, Βιτίνια (64′ Ζάιρε-Έμερι), Ρουίθ, Μπαρτσόλα (64′ Ράμος), Ντεμπελέ, Μουανί, Εμπαπέ