Ντεμπούτο με το… αριστερό για Γκατούζο

Η αντίπαλος της ΑΕΚ ηττήθηκε στο Σταντ Λουί από την Μονακό με 3-2 του εξαιρετικού Ακλιούς που πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του ενώ έφταιξε και το δεύτερο τέρμα για τον Μπαλογκάν, για την ομάδα από την Μασσαλία τα τέρματα πέτυχαν οι Εντιαγέ και Ζιγκό.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Εντιαγέ, μετά από πολύ ωραίο σουτ στην αριστερή γωνία του πορτιέρο των “Μονεγάσκων” κάνοντας το 1-0. Η απάντηση όμως ήρθε επτά λεπτά αργότερα από τους γηπεδούχους. Όταν ο Ακλιούς εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Στο 18ο λεπτό η Μαρσέιγ πήρε ξανά το προβάδισμα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός, βγάζοντας μια υπέροχη σέντρα στον Ζιγκό και ο τελευταίος με το κεφάλι νίκησε τον Κεν κάνοντας το 2-1. Η χαρά όμως των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ καθώς εκ νέου οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Μπαλογκάν μετέτρεψε σε ασίστ την σέντρα του Ακλιούς και με δυνατό σουτ έκανε το 2-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Άκλιους δεν κατάφερε να νικήσει των πορτιέρο της Μαρσέιγ σε δύο περιπτώσεις στο 25 και στο 26ο λεπτό αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον πιο επικίνδυνο παίκτη της στην αναμέτρηση τον Ακλιούς, που αξιοποίησε στο έπακρο την πάσα του Μπεν Γεντέρ και με τελείωμα στην αριστερή γωνία του Λόπεθ έκανε το 3-2. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Μονακό να ανεβαίνει προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς.

Γκολ: 8′ Ακλιούς, 23′ Μπαλογκάν, 52′ Ακλιούς / 1′ Εντιαγέ, 18′ Ζιγκό

Κίτρινες: 42′ Φοφανά, 59′ Ζακαρία, 77′ Ματάζο, Μαγκάσα / 54′ Κορέα, 59′ Ζιγκό, 73′ Κλος, 77′ Ρονγκιέρ