Της έκοψε τα ευρωπαϊκά φτερά και… έμεινε ζωντανή!

Η Εσπανιόλ πήρε ένα τεράστιας σημασίας αποτέλεσμα στο “Campo de Fútbol de Vallecas”, μιας και επικράτησε με 2:1 της Ράγιο Βαγιεκάνο, καταφέρνοντας έτσι να διατηρήσει τις ελπίδες της για παραμονή στη La Liga. Οι Μαδριλένοι από την άλλη απομακρύνθηκαν από την πρώτη 7άδα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό του αγώνα χάρη σε ένα ωραίο σουτ του Σέρχι Νταρντέρ. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, μιας και στο 41′ ο Όσκαρ Χιλ παραχώρησε πέναλτι κάνοντας χέρι στη μεγάλη περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ραούλ Ντε Τομάς ευστόχησε από την “άσπρη βούλα” και ισοφάρισε σε 1:1. Στο 59′, ο σκόρερ των Καταλανών άγγιξε το δεύτερο γκολ, όμως το εκπληκτικό του σουτ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Ωστόσο, δευτερόλεπτα αργότερα ο Νίκο Μελαμέντ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Πλέον, η 19η Εσπανιόλ έχει 34 βαθμούς και απέχει κατά μόλις έναν από τη 18η Ρεάλ Βαγιαδολίδ και τη 17η Χετάφε. Την ίδια στιγμή, η Ράγιο έμεινε στην 11η θέση και τους 46 πόντους, χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για να πλησιάσει στον πόντο από την 7η Αθλέτικ Μπιλμπάο.