Θριάμβος της Χετάφε στο “Σάντσεθ Πιθκουάν”

Το σύνολο του Μπορδαλάς έκανε “παρέλαση” στην έδρα της Σεβίλλης και πέρασε με το εμφατικό 3-0 για τη 17η αγωνιστική της LaLiga. Στους ίδιους βαθμούς με τις ομάδες στην επικίνδυνη ζώνη οι Ανδαλουσιανοί.

Ο Αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό, αφού κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Σάντσεθ. Ο Μπόρχα Μαγιοράλ έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1-0 για τη Χετάφε. Οι Μαδριλένοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού και φρόντισαν να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους στο 37′. Ο Γκρίνγουντ σε μια αντεπίθεση πάσαρε στον Μάτα, ο οποίος τελείωσε το τετ α τετ υποδειγματικά και έκανε το 2-0. Η Σεβίλλη αν και είχε την κυκλοφορία της μπάλας δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνη φάση για εστία του Σόρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σεβιγιάνοι προσπάθησαν να ανεβάσουν την πίεση τους, ωστόσο τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε η Χετάφε στο 67′. Σε πλάγιο των γηπεδούχων κοντά στην περιοχή τους έκλεψαν την μπάλα και ο Μαγιοράλ, έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Λατάσα, ο οποίος αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 78′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν την υπόθεση νίκη κερδίζοντας πέναλτι σε χέρι παίκτη της Σεβίλλης. Ο Γκρίνγουντ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-0 τελειώνοντας το ματς, ουσιαστικά υπέρ της Χετάφε.