Επέστεψε στις νίκες η Οσασούνα με “buzzer beater” του Ραούλ

Η ομάδα της Παμπλόνα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και επικράτησε 1-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο στο “El Sadar”, χάρη σε γκολ του νεαρού Ισπανού επιθετικού στο 90’+5′ του ματς της 17ης αγωνιστικής της La Liga.

O αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, καθώς έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 10′. Ο Λεζέν πραγματοποίησε μια άψογη εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα “τράνταξε” το δεξί δοκάρι της Οσασούνα. Η Ράγιο Βαγιεκάνο ήταν καλύτερη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, είχε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων, χάνοντας νέα τεράστια φάση στο 31′. Ο Μουμίν πάτησε στην μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μάλιστα, είχε νέα στιγμή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά το τελείωμα του Τόμας δεν βρήκε στόχο. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα το δευτέρου ημιχρόνου, η εικόνα δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πάλι πιο δυνατά, καθώς έχασαν ευκαιρία για να κάνουν το 1-0. Στο 55′, ο Τόμας βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε πάνω στον Ερέρα. Η πρώτη ουσιαστική στιγμή για τους γηπεδούχους πραγματοποιήθηκε στο 79′. Συγκεκριμένα, ο Μουνιόζ πάτησε περιοχή και πήδηξε ψηλότερα από όλους αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του ματς, είχαν εκ νέου τεράστια ευκαιρία, αλλά το σουτ του Μονκαγιόλα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντιμιτριέφσκι. Ωστόσο, η πίεση της ομάδας από την Παμπλόνα απέφερε καρπούς, καθώς στο 90’+5′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, ο Ραούλ πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έκανε το τελικό 1-0.

Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα η Οσασούνα επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στην 12η θέση και τους 19 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στην 10η με 20.