Ο Λάρσεν χάρισε στη Θέλτα ένα… κρίσιμο “τρίποντο”

Ο Νορβηγός επιθετικός έβαλε το μοναδικό γκολ του ντέρμπι παραμονής των “γαλιθιάνων” με τη Γρανάδα και κάπως έτσι έφερε τη νίκη με 1-0 στο “Balaidos”, για τη 17η αγωνιστική της La Liga.

Η Θέλτα κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό… τρίποντο και να βγει από την “επικίνδυνη ζώνη”. Η ομάδα του Μπενίτεθ είναι πλέον 17η με 13 πόντους, ξεπερνώντας σε ισοβαθμία τη 18η Κάντιθ. Από την άλλη, η Γρανάδα έμεινε 19η με οκτώ βαθμούς και το μέλλον της στην κατηγορία θεωρείται… δυσοίωνο.

Οι γηπεδούχοι… άγγιξαν το γκολ όταν μόλις στο 14′ ο Νούνιεζ έπιασε κεφαλιά από σέντρα του Άσπας, αλλά η μπάλα πέρασε οριακά άουτ. Έξι λεπτά μετά τα κατάφεραν, με τον Λάρσεν να σκοράρει με εκπληκτικό τακουνάκι, μετά από μία φάση διαρκείας. Στο 42′ ο Μπαμπά έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά ο Φερέιρα του είπε «όχι» με δύσκολη επέμβαση.

Η πρώτη σπουδαία στιγμή για τη Γρανάδα ήρθε στο 59′, με μακρινό σουτ του Σαραγόσα, το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο Γκουαίτα. Πέντε λεπτά μετά ο πορτιέρε της Θέλτα νίκησε και τον Μπογιέ, σε νέα καλή προσπάθεια. Στο 80ο λεπτό άλλαξαν οι ισορροπίες, με τον Ιάγκο Άσπας να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα με τις τάπες στον αχίλλειο τένοντα αντιπάλου του. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Κάπως έτσι η Θέλτα κράτησε το προβάδισμα έως το φινάλε.

ΓΚΟΛ: 20′ Λάρσεν

Κίτρινη: 22′ Λάρσεν, 29′ Βάσκες, 66′ Γκουάιτα, 71′ Ντότορ, 75′ Ρίστιτς, 84′ Ντομίνγκες – 90’+3′ Γκουμπάου, 90’+4′ Ντιεντιού
Κόκκινη: 80′ Άσπας –
Δοκάρι:

Θέλτα (Ράφα Μπενίτεθ): Γκουαίτα, Ρίστιτς, Ντομίνγκες, Νούνιεζ, Βάσκες (62′ Μινγκέθα), Τσέρβι, Ντότορ (90’+1′ Μπέλτραν), Τάπια, Μπαμπά (72′ Δουβίκας), Λάρσεν (72′ Ντε Λα Τόρε), Άσπας

Γρανάδα (Αλεχάντρε Μεντίνα): Φερέιρα, Νέβα (82′ Φερνάντες), Τορέντε, Μικέλ, Σάντσεθ (82′ Καγιεχόν), Ρουίθ (90′ Πουέρτας), Γκουμπάου, Ουζούνι, Βιλάρ (71′ Μελέντο), Ζαραγόσα, Μπογιέ (82′ Ντιεντιού)