O Μοράλες βοήθησε τη Βιγιαρέαλ να “ανασάνει”

Στο πρώτο παιχνίδι του Μαρθελίνο στη La Liga, ο Ισπανός σέντερ φορ “καθάρισε” την Οσασούνα με χατ-τρικ και επανέφερε την ηρεμία στις τάξεις της Βιγιαρεάλ, ενόψει και του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Πέμπτη (30/11). Ανέβηκαν στη 12η θέση στο πρωτάθλημα οι “κίτρινοι”.

Ο Αγώνας

Η πρώτη μεγάλη φάση στο “El Madrigal” καταγράφηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Γιόργκενσεν απέκρουσε ασταθώς ένα σουτ των φιλοξενούμενων και ο Μπούντιμιρ που ήταν σε καλύτερη θέση στην επαναφορά αστόχησε. Οι παίκτες του Αρασάτε ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο ημίχρονο, απειλώντας και με τον Ορόθ στο 25′, ενώ ζήτησαν πέναλτι στο 44′ χωρίς αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικό της μέτριας εικόνας της Βιγιαρεάλ ήταν τα μηδέν σουτ στον στόχο στο πρώτο μέρος, σε αντίθεση με τα τέσσερα της ομάδας της Παμπλόνα, με το 0-0 ωστόσο, να είναι το αποτέλεσμα της ανάπαυλας.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” κατάφερε να “ξεκολλήσει” από το μηδέν στο 58′. Ο Μορένο τροφοδότησε τον Μοράλες, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 και έδωσε στην ομάδα την απαραίτητη ηρεμία για την συνέχεια του παιχνιδιού. Ο ίδιος έβαλε γερές βάσεις νίκης στο 71′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 2-0 με ωραίο τελείωμα. Η Μαγιόρκα μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 78′, με κεφαλιά του Κατένα μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο οι γηπεδούχοι “επανέφεραν την τάξη” αμέσως. Στο 80′ ο Μοράλες έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του και με το τρίτο του γκολ στο παιχνίδι έκανε το 3-1, τελειώνοντας και την υπόθεση νίκη. Πλέον, η Βιγιαρεάλ στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League (30/11, 22:00).

ΓΚΟΛ: 57′, 71, 80, Μοράλες / 78′ Κατένα