Το αυτογκόλ του Λεζέν… έσωσε το βαθμό για την Μπαρτσελόνα

Οι “μπλαουγκράνα” αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στο “Estadio de Vallecas” με την Ράγιο Βαγιεκάνο για την 14η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν με το Ουνάι Λόπεθ, είδαν το αυτογκόλ του Γάλλου αμυντικού να τους στερεί το “τρίποντο”.

Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως την ουσία στο παιχνίδι της. Η πρώτη φάση δημιουργήθηκε από τους γηπεδούχους στο 10′. Ο Λόπεθ κινήθηκε προς την περιοχή, κοντρόλαρε υπέροχα, αλλά το σουτ “σταμάτησε” πάνω στο Πένια. Στη συνέχεια, οι “μπλαουγκράνα” ανέβασαν την απόδοσή τους, παίρνοντας περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Η πρώτη απειλή για τους φιλοξενούμενους πραγματοποιήθηκε στο 27′. Ο Γιαμάλ με ωραίο “ελιγμό” μέσα στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε το χώρο για το σουτ, αλλά ο Ντιμιτριέφσκι απέκρουσε υπέροχα. Ο Λόπεθ ότι δεν κατάφερε στο 10′, το έκανε στο 39′. Ο Ισπανός μέσος βρέθηκε στο σωστό σημείο και με ένα εύκολο πλασέ έκανε το 1-0, για την Ράγιο Βαγιεκάνο.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για να βρουν τον δρόμο της ισοφάρισης πολύ γρήγορα. Στο 57′ ο Πέδρι σπατάλησε μια τεράστια ευκαιρία, με την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Καταλανοί ζήτησαν και πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπάλντε, αλλά ο διαιτητής έδειξε ότι το παιχνίδι συνεχίζεται. Ο Τσάβι στην συνέχεια, προχώρησε σε αλλαγές, με σκοπό να πιέσει όλο και περισσότερα την Ράγιο Βαγιεκάνο. Η Μπαρτσελόνα ευτύχησε και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 82′, χάρη στο αυτογκόλ του Λεζέν. Ο Γάλλος αμυντικός, σε προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίκτυα, κάνοντας το 1-1. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, δεν άλλαξε κάτι, με τους “μπλαουγκράνα” να προσπαθούν να πιέσουν, αλλά χωρίς αντίκρισμα.

Έτσι, η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στην 3η θέση με 31 βαθμούς, ενώ η Ράγιο Βαγιεκάνο ανέβηκε στην 8η με 19.

ΓΚΟΛ: 39′ Λόπεθ, 82′ Λεζέν (Αυτ.)

Kίτρινες: 31′ Πέδρι, 51′ Ρομέου, 64′ Εσπίνο, 69′ Λόπεθ, 90′ Φαλκάο