“Χ”άνει έδαφος η Θέλτα

Η ομάδα του Ραφαέλ Μπενίτεθ ήρθε ισόπαλη κόντρα στην Βαλένθια, με τελικό σκορ 0-0, αδυνατώντας να βρεθεί εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Το “Κίτρινο Υποβρύχιο” φιλοξένησε την Θέλτα στο “Μεστάγια”, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga, σε ένα ματς χωρίς σπουδαίες φάσεις, οι οποίες επέφεραν γκολ. Έτσι, το σκορ έμεινε στο “αδιάφορο” 0-0.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 28ο λεπτό, με τον Χοσέ Λουίς Γκαγιά να “τροφοδοτεί” τον Ούγκο Ντούρο και εκείνος να μην μπορεί να σκοράρει για την Βαλένθια, παρά το γεγονός πως είχε μείνει μόνος του με τον κίπερ της Θέλτα, Βιθέντε Γκουάιτα. Στο 51‘, ο Ζονατάν Μπαμπά δέχθηκε τάκλιν από τον Τιερί Κορέια, το οποίο καταλογίστηκε ως φάουλ από τον Ισπανό διαιτητή, Κέσαρ Σότο Γκράντο. Ωστόσο, ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού ζήτησε ιατρική βοήθεια ύστερα από το εν λόγω μαρκάρισμα.

Στο 74ο λεπτό, ο Κάρλες Πέρεθ δέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά την έστειλε λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, χαραμίζοντας σημαντική ευκαιρία για την Θέλτα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία, αφού στο 82′ ο Ιάγο Άσπας δέχθηκε μια τρομερή πάσα, η οποία πέρασε σχεδόν όλη την άμυνα, χωρίς όμως να μπορεί να ολοκληρώσει την φάση για το πολυπόθητο γκολ, με τα αντανακλαστικά του Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι να “μιλούν” την ύστατη στιγμή. Ως εκ τούτου, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με τελικό σκορ 0-0.