Ο Γκριεζμάν έδωσε τη λύση για την Ατλέτικο

Οι “ροχιμπλάνκος” επικράτησαν με δυσκολία με 1-0 της σκληροτράχηλης Μαγιόρκα στο “Wanda Metropolitano” για την 14η αγωνιστική της La Liga και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή στους τρεις βαθμούς.

Ο Αγώνας

Η πρώτη υποψία φάσης σημειώθηκε στο 6ο λεπτό, αλλά το σουτ του Κορέα ήταν αρκετά άστοχο. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις με αξιώσεις, με χαρακτηριστικό το μηδενικό στην στατιστική των τελικών εντός εστίας. Στο 33′ ο Γκριεζμάν εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Χερμόσο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μοράτα προσπάθησε να σκοράρει αλλά το σουτ του ήταν, επίσης, εκτός στόχου. Νομοτελειακά και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου για τις δύο ομάδες.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλύτερους οιωνούς για τους “ροχιμπλάνκος” αφού ο Μοράτα βρέθηκε σε θέση βολής στο 48′ αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 54′ ο Ισπανός αστόχησε και πάλι από πλεονεκτικό σημείο εντός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Ο “γόρδιος δεσμός” για τους Μαδριλένους λύθηκε στο 64′ με τον Γκριεζμάν κάνει το 1-0 με κοντινή κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Χερμόσο. Η Μαγιόρκα στην μοναδική της αξιόλογη ευκαιρία να σκοράρει απέτυχε με τον Εντιαγέ στο 84′. Η Ατλέτικο, μάλιστα, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντεπάι να διευρύνει το προβάδισμα της στο 90′ αλλά ο Ολλανδός αστόχησε. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς και πλησίασαν την κορυφή.