Κυρίαρχος στο ντέρμπι ο ”Γηραιός”

Ο Ηρακλής υποδέχτηκε στο «Καυτανζόγλειο» τον ΠΑΟΚ’ Β για το εξ’ αναβολής ματς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 2. Με το σύνολο του Σάκη Τσιώλη να επικρατεί εύκολα με 2-0, κάνοντας παράλληλα την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ”αυλαία” της 4ης αγωνιστικής έπεσε με το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ”Γηραιό” και την δεύτερη ομάδα του ”Δικέφαλου του Βορρά”. Ο Ηρακλής επιζητούσε να αφήσει πίσω, το όχι και τόσο ιδανικό ξεκίνημα στην φετινή αγωνιστική περίοδο, καθώς σε τρεις αγώνες έχει δύο ισοπαλίες και μία ήττα, δύο βαθμούς πάνω από τον τελευταίο Απόλλων Πόντου. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι σε τέσσερις αγώνες έχουν συγκεντρώσει επτά βαθμούς και πήγαν στο Καυτανζόγλειο για να δώσουν συνέχεια στα καλά αποτελέσματα.

Ο ”Γηραιός” πήρε από νωρίς την κατοχή της μπάλας και ήταν αυτός που κυριαρχούσε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 28′, με τον Τσουμάνη να βλέπει το ανέβασμα του Χειρίτραντα και αυτός με την σειρά του να σουτάρει από την άκρη της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Παντεκίδη και κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΟΚ, μπερδεύοντας τον τερματοφύλακα των ”ασπρόμαυρων”, Μοναστηρλή. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Ηρακλή να βρίσκεται δίκαια με 1-0 μπροστά στο σκορ, καθώς ήταν αυτός που πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματά του, εκμεταλλευόμενος το ρίσκο που πήρε ο ΠΑΟΚ να ανεβάσει τις γραμμές για να ισοφαρίσει, η ομάδα του Αλέξανδρου Αλεξιάδη, προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο η άμυνα του ”Γηραιού” ήταν συγκεντρωμένη και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Ο ”Γηραιός” στο 90+3 ”κλείδωσε” την νίκη, μετά από μία αντεπίθεση, όπου ο Κουντουριώτης πήρε την πάσα από τον Σίλβα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Δοϊράνλης, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Σιούτας, Τόρες, Βιτλής, Τσουμάνης, Σίλβα, Καπίγια.

ΠΑΟΚ Β’ (Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Τασιούρας, Σελιμάι, Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Νινούα, Τσοπούρογλου, Δαρέλας, Κανίς, Πανίδης.