Έκαναν το καθήκον τους Athens Kallithea και Ιωνικός | Όλα στο μηδέν για ΠΑΟΚ Β’ και Αιολικό

Για την 4η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2, το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε με 1-0 του Γιούχτα στο Ελ Πάσο, ενώ οι Νικαιώτες νίκησαν εντός έδρας με 1-0 τον Τηλυκράτη Λευκάδας. Λευκή ισοπαλία για ΠΑΟΚ Β’ και Αιολικό στο γήπεδο του Μακεδονικού, στο πλαίσιο της 5ης στροφής του Α’ Ομίλου.

Σημαντικές εντός έδρας νίκες για Athens Kallithea και Ιωνικό, που επικράτησαν με το ίδιο σκορ (1-0) των Γιούχτα και Τηλυκράτη Λευκάδας αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2. ΠΑΟΚ Β’ και Αιολικός έμειναν στη λευκή ισοπαλία (0-0) στο γήπεδο του Μακεδονικού, παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης στροφής του Α’ Ομίλου.

Athens Kallithea – Γιούχτας 1-0

Στο 26′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα και ήταν για την Athens Kallithea. Ο Ντεμέτριους πάσαρε στον Κυνηγόπουλο, αυτός σέρβιρε την μπάλα στον Βασιλόγιαννη, του οποίου το σουτ μπλόκαρε ο Πρινιωτάκης. Ο Μανθάτης στο 34′ σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο κίπερ των Κρητικών ήταν ξανά σε ετοιμότητα. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος, με το 0-0 να παραμένει και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με τη “λευκή ισοπαλία”.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Γιούχτα στο 50′. Ο Αλεξόπουλος σημάδεψε μέσα στην περιοχή τον Ροβίθη, με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να σουτάρει από πλεονεκτική θέση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Athens Kallithea πέτυχε ότι δεν κατάφερε να κάνουν οι Κρητικοί νωρίτερα, σκοράροντας με τον Λουκίνα έπειτα από σέντρα του Μανθάτη. Στο 55′ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία καλή στιγμή. Ο Ροβίθης με σέντρα βρήκε τον Νοικοκυράκη, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λόγο πάνω από τα δοκάρια του Πάντου. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια σταμάτησε στο δοκάρι του Πρινιωτάκη. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια τους ματς, οι Κρητικοί δεν βρήκαν απάντηση και η Athens Kallithea πανηγύρισε το τρίποντο, που την φέρνει στη 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ιωνικό και στο -2 από την πρωτοπόρο Καλαμάτα. Στους 6 βαθμούς έμεινε ο Γιούχτας, που “έπεσε” στην 4η θέση.

ΓΚΟΛ: 51′ Λουκίνας / –

Athens Kallithea: Πάντος, Μανθάτης, Μεχίας, Μαρότα, Σίλβα, Καινούργιος, Ματίγια, Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Τζανής, Κίσσας, Βρεττός, Ροβίδης (66′ Πολυχρόνης), Μπρους (66′ Μπουτσάκης), Αλεξόπουλος.

Ιωνικός – Τηλυκράτης Λευκάδας 1-0

Γκολ με το…καλησπέρα για τον Ιωνικό, που στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 1-0 με σκόρερ τον Οικονομίδη. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 36′ είχαν διπλή τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Αρχικά η κεφαλιά του Ζάχαβι σταμάτησε στο δοκάρι του Παρδαλού και στην επαναφορά ο Γιακουμάκης με σουτ σημάδεψε κι αυτός το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, με τους Νικαιώτες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα “εύκολα” μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Τηλυκράτη Λευκάδας να μην μπορεί να απειλήσει. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος για τους Νικαιώτες, που με 7 βαθμούς ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας όπου συγκατοικούν με την Athens Kallithea και βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Καλαμάτα.

ΓΚΟΛ: 5′ Οικονομίδης / –

Ιωνικός: Κότνικ, Τζανακάκης (72′ Ιμεραλιλάι), Σόουζα, Ζάχαβι, Γκοράνοφ (72′ Τασουλής), Κάνκολα, Οικονομίδης, Λινάρδος (61′ Γκαρντάφσκι), Ντε Βινσέντι, Γιακουμάκης, Ζοάο Σίλβα (72′ Ντάουτα).

Τηλυκράτης Λευκάδας: Παρδαλός, Ανδρέου, Τακίδης, Κωστόπουλος, Ρίζος (61′ Νιφορόπουλος), Σπανουδάκης, Ζδράβος, Τεγούσης, Μπελεβώνης, Περιστέρης (61′ Κόκκορης), Ντοναλντόνι.

ΠΑΟΚ Β’ – Αιολικός 0-0

Κυκλοφορούσε την μπάλα ο ΠΑΟΚ Β’ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρηση, χωρίς όμως να καταφέρει να διασπάσει την συνοχή του Αιολικού. Στο 21′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Ενομό βγήκε τετ α τετ απέναντι από τον Μοναστηρλή, τον πέρασε και εκτέλεσε, όμως ο Παναγιώτου με φοβερό σπριντ έσωσε την μπάλα πάνω στην γραμμή με εξαιρετικό τάκλιν. Στο 22′ ο Ενομό απείλησε ξανά, αλλά το σουτ του μέσα στην περιοχή το έδιωξε σε κόρνερ ο Μοναστηρλής. Ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον Αιολικό να είναι αυτός που είχε τις καλύτερες στιγμές για να προηγηθεί.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ Β’ να απειλεί δύο φορές, με ισάριθμα σουτ του Πανίδη στο 48′ και στο 49′ αντίστοιχα, τα οποία δεν ανησύχησαν τον Μιλόγεβιτς. Αρκετά δραστήριες ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σε χαμηλό τέμπο κύλησαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ Β’ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Γκολ δεν βρήκαν οι δύο ομάδες και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Στην 3η θέση με 7 βαθμούς ανέβηκε η δεύτερη ομάδα του “Δικεφάλου του Βορρά”, ενώ ο Αιολικός με 5 βαθμούς σε ισάριθμα ματς βρίσκεται στην 7η θέση.

ΠΑΟΚ Β’: Μοναστηρλής, Τασιούρας (62′ Μανωλιούδης), Κιτσάκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Παντεκίδης, Γρόσδης (34′ λ.τρ. Ρούμιαντσεφ), Νινούα, Τσοπούρογλου, Ρικάρντο, Δαρέλας.

Αιολικός: Μιλόγεβιτς, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Λούμανσρουμπεν, Καρανίκας, Κάτσε, Σρνιτς, Τριανταφυλλάκος (63′ Μούχαλης), Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό.