“Ερυθρόλευκη” κυριαρχία στο… ντέρμπι των Β’

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού Β’ στο μίνι “ντέρμπι αιωνίων” που διεξήχθη στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι Πειραιώτες επέδειξαν την ανωτερότητά τους απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο και πήραν μία ευρεία και σημαντική νίκη. Με αυτόν τον τρόπο μείωσαν στο… μισό την αρνητική τους βαθμολογία, φτάνοντας στο -5. Από την άλλη, το “τριφύλλι” παρέμεινε 9ο με τρεις βαθμούς σε τρία ματς.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 7ο λεπτό και άνηκε στον Παναθηναϊκό, η μπάλα έφτασε στον Μπιλάλ ο Αιγύπτιος έκανε το σουτ αλλά ο Μπαγκαλιάνης έκοψε την προσπάθεια του επιθετικού της ομάδας των “πρασίνων”. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στον Ολυμπιακό, ο Μαρίνος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Ξενόπουλος. Στο 26′ οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με υπέροχο διαγώνιο πλάσε του Τσέλιου πού είχε περάσει ως αλλαγή στο 16′. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τους “ερυθρόλευκους” να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ιδανικό τρόπο για τους Πειραιώτες, μιας και ο Κωστούλας στο 49′ διπλασίασε τα τέρματά τους. Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, διότι μόλις δύο λεπτά μετά, ο Σαρδέλης μείωσε σε 2-1 με ένα φανταστικό μακρινό σουτ. Στο 63′ το “τριφύλλι” κέρδισε πέναλτι, ο Μπιλάλ ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 77′ ο Ολυμπιακός… σφράγισε τη νίκη με έναν παράδοξο τρόπο. Ο Αποστολόπουλος σούταρε από μακριά, ο Ξενόπουλος επιχείρησε να αποκρούσει την μπάλα ψηλά, η οποία του έφυγε και πήρε μία τρομερή πορεία προς τα δίχτυα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 3-1

Γκολ: 26′ Τσέλιος, 49′ Κωστούλας, 77′ Ξενόπουλος (αυτ.) / 52′ Σαρδέλης

Κίτρινες: Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης / Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Καραμπάς, Αθανασακόπουλος, Σιδεράς, Σαρδέλης