Η Λυών δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα

Αν και όλα έδειχναν πως τα “λιοντάρια” θα πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο Σαμπιονά, με ένα καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο αναδείχτηκαν ισόπαλα με 3-3 κόντρα στη Λοριάν, ενώ η Τουλούζ ενώ ήταν αγκαλιά με το τρίποντο, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Μπρεστ.

Λυών-Λοριάν 3-3

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, που μόλις στο 16ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του Κρούπι κάνοντας το 1-0 για τη Λοριάν. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα, με τον Νουαμάχ, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1. Ένα λεπτό μετά πήραν το προβάδισμα με τον Λακαζέτ, κάνοντας το 2-1. Η Λυών πήρε μάλιστα προβάδισμα δύο τερμάτων στο 41ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Λακαζέτ κάνοντας το 3-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο όπως και το πρώτο, καθώς στο 55ο λεπτό πάλι με τον Κρούπι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα μειώνοντας σε 3-2. Ενώ όλα έδειχναν πως οι “Λιονέ” θα έπερναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ο Γιόνγκα στο 79′ με υπέροχο σουτ έκανε το 3-3 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Μπρέστ-Τουλούζ 0-1

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο με εκατέρωθεν ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Μαγκρί πήρε την πάσα από τον Κάσερες και σε κενή εστία έκανε το 1-0. Αν και φαινόταν πως η Μπρέστ δεν μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς ο Σατριάνο ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ μέσα από την περιοχή διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.