Πρώτη νίκη της Μαρσέιγ στην εποχή Γκατούζο

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, η αντίπαλος της ΑΕΚ ξεπέρασε πολύ ευκολά το εμπόδιο της Χάβρης με σκορ 3-0, χάρις στο αυτογκόλ του Σανγκαντέ και τα τέρματα των Ομπαμεγιάνγκ και Σαρ.

Την πρώτη της νίκη μετά από 44 ημέρες πέτυχε η ομάδα της Μασσαλίας. Το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο κατάφερε να ανέβει στην 6η θέση της βαθμολογίας, όντας για πρώτη φορά εντός των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από πολύ νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 18ο λεπτό, όταν ο Σανγκατέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα οι “Μασσαλοί” πήραν… μαξιλαράκι στο σκορ με τον Ομπαμεγιάνγκ που αξιοποίησε την πάσα του Χαρίτ και με ένα σκαφτό τελείωμα νίκησε τον Ντεσμάς, κάνοντας το 2-0. Στο 40ο λεπτό, το ήδη εύκολο μεσημέρι της ομάδας του Γκατούζο, έγινε ευκολότερο όταν ο Ρασούλ Εντιαγέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινή κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους αλλά ο Ιλιμάν Εντιαγέ από πλεονεκτική θέση έκανε πολύ άσχημο τελείωμα. Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος, καθώς η Χάβρη με 10 παίκτες ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και η Μαρσέιγ πανηγύρισε τη νίκη. Αυτή ήταν και η πρώτη για τους Φωκαείς υπό τις οδηγίες του Τζενάρο Γκατούζο, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα με 3-2 από τη Μονακό και η εντός έδρας ισοπαλία με την Μπράιτον με σκορ 2-2. Επίσης, ήταν η πρώτη μετά από 44 ημέρες.