Άλωσε το Αγκούστε-Ντελόν και ανέβηκε ξανά στη κορυφή η Μονακό

Τρίποντο που τους έδωσε και πάλι τη πρώτη θέση πέτυχαν οι Μονεγάσκοι στην έδρα της Ρεμς με σκορ 3-1.

Η Νις μετά τη νίκη της κόντρα στη Μπρέστ με 1-0 ανέβηκε προσωρινά στη κορυφή του Σαμπιονά, αλλά η Μονακό παρά τη δύσκολη αποστολή που είχε στην έδρα της Ρεμς πήρε τη νίκη με 3-1 και ανέβηκε εκ νέου στην πρώτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Αν και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο πρώτο 45λεπτο, η Μονακό ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ χάρις στο τέρμα του Γιάκομπς στο 42ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους με τον Μπαλογκάν στον 46ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα μέσα από την περιοχή κάνοντας το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπεν Γεντέρ με κεφαλιά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του κάνοντας το 3-0. Οι γηπεδούχοι αν και μείωσαν από το σημείο του πέναλτι με τον Τεουμά σε 3-1 δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Χάτερ ανέβηκε στην πρώτη θέση της Ligue 1 με 17 βαθμούς.