Η Κοπεγχάγη… πήρε τη ματσάρα | Ο Κέιν έδωσε την πρωτιά στην Μπάγερν

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, οι Δανοί κατάφεραν να… λυγίσουν τους “κόκκινους διαβόλους” με 4-3, ενώ την ίδια ώρα, οι Βαυαροί έκαναν το 4Χ4 κόντρα στη Γαλατασαράι, σφραγίζοντας έτσι την πρωτιά του ομίλου.

Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τη Μάντσεστερ, η οποία βρήκε το γκολ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Μακτόμινεϊ μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Χόιλουντ βρήκε την μπάλα και άνοιξε το σκορ του αγώνα. Ο ρυθμός του αγώνα στη συνέχεια έπεσε, όμως οι “κόκκινοι διάβολοι” βρήκαν τους χώρους τους στο γήπεδο. Στο 28ο λεπτό, η Γιουνάιτεντ βρήκε αντεπίθεση, με τον Γκαρνάτσο να βγαίνει τετ α τετ και τον Γκράμπαρα να αποκρούει, όμως η μπάλα κατέληξε στον Χόιλουντ, ο οποίος ακολούθησε τη φάση για να κάνει άνετα το 2-0. Στο 41ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο διαιτητής του ματς έδειξε απευθείας κόκκινη στον Ράσφορντ για το πάτημά του στον Γέλτερτ βλέποντας τη φάση στο VAR. Στη συνέχεια, η Κοπεγχάγη ανέβασε “στροφές” και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κατάφερε να μειώσει το σκορ του παιχνιδιού. Ο προωθημένος Γκονσάλβες έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Ελιουνούσι με όμορφο πλασέ σημείωσε το γκολ για το 2-1. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα, οι Δανοί έδωσαν… νέα ομορφιά στο ματς. Ο Μαγκουάιρ έκανε χέρι και ο διαιτητής έδειξε… την άσπρη βούλα. Ο Γκονσάλβες έφερε το ματς στα ίσα (2-2) και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε πιο… ζεστά στο δεύτερο μέρος και στο 68′, κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι παίκτη της Κοπεγχάγης μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2. Οι Δανοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και το πέτυχαν στο 83ο λεπτό. Ο Φαλκ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λεράγκερ με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έγραψε το 3-3. Λίγο πριν το φινάλε του ματς, οι γηπεδούχοι βρήκαν και το… χρυσό γκολ. Μετά από σέντρα από τα αριστερά οι παίκτες της Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσαν να διώξουν και η μπάλα στρώθηκε στον Μπαρτζί, ο οποίος με δυνατό σκαστό σουτ νίκησε τον Ονανά για το 4-3.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Ελιουνούσι, 45’+9′ Γκονσάλβες (πεν.), 83′ Λεράγκερ, 87′ Μπαρτζί / 3′, 28′ Χόιλουντ, 68′ Φερνάντες
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+11′ Βάβρο / 90’+1′ Μαγκουάιρ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 42′ Ράσφορντ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: O Χόιλουντ έφτασε τα 4 γκολ τη φετινή σεζόν στο Champions League και έγινε ο πρώτος Δανός που σκοράρει απέναντι σε ομάδα από την Δανία. Ο Χόιλουντ έφτασε τα 5 γκολ στο Champions League και έχει πλέον το ρεκόρ ως ο παίκτης της Γιουνάιτεντ με τα περισσότερα γκολ στις τέσσερις πρώτες συμμετοχές του.

Κοπεγχάγη (Γιάκομπ Νίστρουπ): Γκράμπαρα, Άνκερσεν (70′ Σόρενσεν), Βάβρο (78′ Μπόιλεσεν), Ντέικς, Γέλερτ, Λεράγκερ, Φαλκ, Γκονσάλβες (70′ Όσκαρσον), Ελιουνούσι (63′ Μπάρτζι), Κλάεσον, Ατσούρι (78′ Λάρσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Γουάν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Έβανς (15′ Βαράν), Νταλότ, Μακτόμινεϊ, Έρικσεν (46′ Άμραμπατ), Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Χόιλουντ (84′ Μάουντ).

Μπάγερν Μονάχου – Γαλατασαράι 2-1

O αγώνας

Η Μπάγερν είχε το “πάνω χέρι” από την αρχή του ματς, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει σύντομα το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σανέ στο 30ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του προς στην εστία να καταλήγει στον Μουσλέρα. Η Γαλατασαράι ανέβασε “στροφές”, πίεσε την μπάλα και βελτίωσε γενικά την εικόνα της. Οι Βαυαροί στο 40ο λεπτό είδαν τον Μουσιάλα να τραυματίζεται και να αντικαταστάται από τον Μίλερ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια σπουδαία φάση στο τέλος και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το απόλυτο μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απείλησαν από την αρχή του με τον Κέιν, ωστόσο ο Άγγλος φορ έχασε σημαντική ευκαιρία στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 62ο λεπτό, οι Τούρκοι βρήκαν το γκολ, όμως αυτό δεν μέτρησε, μιάς και ο Ικάρντι ήταν οφσάιντ. Στη συνέχεια, το σύνολο του Τούχελ ανέβασε “στροφές” και στο 80ο λεπτό βρήκε το πολυπόθητο τέρμα που έψαχνε. Ο Κίμιχ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 86′, με τον Τελ να γυρνάει από τα αριστερά στον Κέιν και εκείνος να σκοράρει ξανά. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Σεντρίκ Μπακαμπού να βρίσκει δίχτυα με ένα υπέροχο τελείωμα. Μάλιστα, ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού είχε και μεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΚΟΛ: 80′, 86′ Κέιν / 90’+1′ Μπακαμπού
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 19′ Ντέιβις / 34′ Μπαρντακτσί