“Καθάρισαν” οι Βραζιλιάνοι και… μαθηματική πρόκριση για τη Ρεάλ

Η “Βασίλισσα” δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Μπράγκα και επιβλήθηκε στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” με το εμφατικό 3-0 για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Μπράγκα. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Μπρούμα με τακουνάκι βρήκε τον Μπόρχα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Βάθκεθ, όμως ο Λούνιν απέκρουσε και κράτησε το “μηδέν”. Στη συνέχεια, η Ρεάλ… βρήκε τα πατήματά της και μετά από φάσεις που δημιούργησε, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 27ο λεπτό. Ο Βινίσιους πήρε υπέροχη πάσα και με εξαιρετικό γύρισμα, βρήκε τον Ντίαθ, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0. Η “Βασίλισσα” έχασε στιγμές με πρωταγωνιστή της τον Ροντρίγκο, οι Πορτογάλοι δεν βρήκαν τρόπο να… πατήσουν περιοχή και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τους “μερέγχες” να έχουν ισχνό προβάδισμα.

Με… νωχελικό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος εκατέρωθεν, όμως οι γηπεδούχοι στο 58ο λεπτό, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Βινίσιους έκλεψε την μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση και κατάφερε μετά τη χαμένη φάση του Ντίαθ, να διπλασιάσει τα τέρματα των Μαδριλένων. Λίγο αργότερα, στο 61ο λεπτό, οι “μερέγχες” έκλεψαν την μπάλα, βγήκαν σε γρήγορη επίθεση και μετά τη συνεργασία του Βινίσιους με τον Ροντρίγκο, ο τελευταίος έγραψε το 3-0. Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι…. άγγιξε και το τέταρτο γκολ στο 65ο λεπτό, όμως η προσπάθεια του Ροντρίγκο κατέληξε στο δοκάρι. Η Μπράγκα προσπάθησε να βρει… το γκολ της τιμής, κυρίως από επιθέσεις του Μπανζά, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι, η “Βασίλισσα” πανηγύρισε μία άνετη νίκη με 3-0 στο “σπίτι” της και… σφράγισε την υπόθεση πρόκριση για τη φάση των “16” του Champions League.

ΓΚΟΛ: 27′ Ντίαθ, 58′ Βινίσιους, 61′ Ροντρίγκο
ΔΟΚΑΡΙ: 65′ Ροντρίγκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4′ Βάθκεθ
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Βάθκεθ (74′ Καρβαχάλ), Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί (84΄Γκαρθία), Βαλβέρδε (77′ Πας), Καμαβινγκά, Κρόος, Ντίαθ (74′ Μόντριτς), Ροντρίγκο (77′ Χοσέλου), Βινίσιους.

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμεθ (63′ Μέντες), Φόντε, Νιακατέ, Μπόρχα, Μουτίνιο, Καρβάλιο, Τζαλό (77′ Μπανζά), Σαλασάρ (63′ Μουσράτι), Μπρούμα (77′ Α. Όρτα), Ρ. Όρτα (63′ Ρούιθ).

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Γ.