Ο Σάκα την στέλνει στην κορυφή | Πήρε νίκη “ουσίας” η PSV

Θετικά αποτελέσματα για την συνέχεια της διοργάνωσης πήραν οι Άρσεναλ και Αϊντχόφεν για να διεκδικήσουν την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League.

Άρσεναλ – Σεβίλλη 2-0

Η Άρσεναλ ήθελε να φέρει το πρώτο θετικό αποτέλεσμα μετά από δυο συνεχόμενες ήττες στο Αγγλικό πρωτάθλημα με Νιουκάστλ και Γουέστ Χαμ. Οι “κανονιέρηδες” μπήκαν στην αναμέτρηση με σκοπό να περιορίσουν την Σεβίλλη, με τους Ισπανούς να μην έχουν απαντήσεις στο συνεχόμενη πίεση των παικτών του Αρτέτα. Το πρώτο χτύπημα ήρθε στο 29ο λεπτό μετά από φοβερή κάθετη του Ζορζίνιο προς τον Σάκα και ο Άγγλος πάσαρε στον Τροσάρντ παραβιάζοντας την εστία του Ντμίτροβιτς. Το ημίχρονο έφτασε με τους Άγγλους να έχουν ένα ισχυρό προβάδισμα νίκης για το δεύτερο μέρος, την στιγμή που η Σεβίλλη δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σάκα να κάνει το 2-0 στο 64ο λεπτό, κάνοντας ένα βήμα πιο κοντά προς την νίκη . Το δεύτερο τέρμα που συμπλήρωσε η ομάδα της Άρσεναλ ήταν το τελικό σκορ, με την ομάδα του Λονδίνου να κάνει ένα πού σημαντικό βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Champions League.

ΓΚΟΛ: 29′ Τροσάρντ, 64′ Σακά

Κίτρινες: 66′ Σουμάρε, 72′ Σάντσεζ, 77′ Οκάμπος, 82′ Ζιτσένκο, 85′ Ζορζίνιο
Κόκκινες:-

Άρσεναλ (Αρτέτα):  Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Τομιγιάσου (46′ Ζιντσένκο), Χάβερτς, Ζορζίνιο (90′ Ελνένι), Ράις, Σακά (85′ Κίβιορ), Τροσάρ (81′ Βιέιρα), Μαρτινέλι (81′ Νέλσον)

Σεβίλλη (Αλόνσο): Ντμίτροβιτς, Χουάνλου, Μπαντέ, Γκούντελ, Σάλας (76′ Οκάμπος), Τζορδάν (66′ Σουμαρέ, 73′ Ντίαθ), Φερνάντο, Λαμέλα, Σο (65′ Ράκιτιτς), Πεντρόσα (76′ Νιανζού), Εν Νεσιρί

Αϊντχόφεν – Λανς 1-0

Με δεδομένη την παρουσία της Άρσεναλ στον όμιλο, η Αϊντχόφεν και η Λανς ήθελαν ένα εισιτήριο για τη δεύτερη θέση. Στο “Φίλιπς” στάδιο οι Ολλανδοί δεν ήθελαν να συμβιβαστούν με τίποτα λιγότερο με την νίκη, καθώς ήθελαν να πάρουν το αποτέλεσμα που δεν πέτυχαν στη Γαλλία. Ο Ντε Γιόνγκ σκόραρε στο 12ο λεπτό με κεφαλιά βάζοντας σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους και την ένταση στο κόκκινο. Το ημίχρονο έκλεισε και οι παίκτες της Λανς δεν είχαν απαντήσεις στην πίεση και στα δύσκολα ερωτήματα που έθεσαν στο γήπεδο οι Ολλανδοί. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Χάις είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά καμία δεν έφτασε στη εστία. Πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου με το σκορ να λήγει στο 1-0 και τους παίκτες της Λανς να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αϊντχόφεν (Μπος): Μπενίτεθ, Ραμάλιο, Μποσκάλι, Ντεστ, Τέζε, Τιλ (66′ Τίλμαν), Σχούτεν, Βέρμεν (66′ Σαιμπάρι), Μπακαγιόκο, Λοζάνο (90+3 Βερτέσεν), Ντε Γιόνκ (90+3 Πεπί)

Λανς (Χάις): Σάμπα, Ντάνσο, Γκράντιτ, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Μασάδο, Μέντί, Σαμέντ, Σοτόκα, Τόμασον, Γουάχι

ΓΚΟΛ: 12′ Ντε Γιόνγκ

Κίτρινες: 38′ Λοζάνο, 42′ Μασάδο, 43′ Ντάνσο, 45+1 Γουάχι, 45+1 Σοτόκα, 45+2 Ραμάλιο, 52′ Γκράντιτ, 53′ Μεδίνα
Κοκκινες: 90+2 Τζιλαβό