”Δραπέτευσε” με τον βαθμό η Ουνιόν από την Νάπολη

Οι Γερμανοί κατάφεραν να κρατήσουν το 1-1 στο «Stadio Diego Armando Maradona» παρά την ασφυκτική πίεση της Νάπολι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Ναπολιτάνοι υποδέχτηκαν την Ουνιόν για την 4η αγωνιστική του Champions League, H Νάπολι είχε δυσκολευτεί και στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων την προηγούμενη αγωνιστική, καθώς με ένα γκολ του Ρασπαντόρι στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης ”δραπέτευσαν” με τους τρεις βαθμούς από την Γερμανία, η Ουνιόν Βερολίνο ταξίδεψε στην Ιταλία, έχοντας πραγματοποιήσει ένα άκρως απογοητευτικό ξεκίνημα στην Bundesliga, καθώς μετρά οκτώ συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ στον τρίτο όμιλο του Champions League βρίσκεται στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Ο Αγώνας

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία προσπάθησε από το πρώτο λεπτό του αγώνα να επιβάλει το ρυθμό της, η Νάπολι είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, στο 30′ ο Ρουί σέντραρε από τα αριστερά, ο Ντι’ Λορέντζο γύρισε την μπάλα με κεφαλιά στην μικρή περιοχή και ο Ανγκισά σκόραρε από κοντά, οι Γερμανοί διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του δεξιού μπακ της Νάπολι στην προσπάθειά του να κερδίσει την κεφαλιά, η φάση εξετάσθηκε από το VAR και αφού ο διαιτητής είδε την επίμαχη φάση ακύρωσε ορθά το γκολ. Εννιά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ νομότυπα, μετά από άλλη μία σέντρα του Ρουί, ο Πολιτάνο βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και με το… στήθος έστειλε την μπάλα στην εστία του Ρόνοου. Η Ουνιόν στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, κερδίζοντας ”μέτρα” στο γήπεδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, στο 52′ οι Γερμανοί βρήκαν την ευκαιρία τους σε μία αντεπίθεση, με τον Φοφανά να εκμεταλλεύεται το… ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Μέρετ σε σουτ του Μπέκερ και να ισοφαρίζει. Η Νάπολι στην συνέχεια προσπάθησε να βρει δεύτερο γκολ, ενώ η Ουνιόν έψαχνε την ευκαιρία να χτυπήσει και πάλι στην… κόντρα, στο 81′ και μετά από ένα κόρνερ ο Ραχμάνι κέρδισε ψηλά τον αντίπαλό του αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στις καθυστερήσεις του αγώνα η Νάπολι είχε ”βάλει” στα καρέ της την Ουνιόν, ωστόσο, δεν κατάφερε να βρει το ”χρυσό” γκολ.

ΓΚΟΛ: 39′ Πολιτάνο / 52′ Φοφανά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 41′ Μπονούτσι, 66′ Τζέκελ, 75′ Τουσάρτ
ΔΟΚΑΡΙ: 24′ Νατάν /

Νάπολι (Γκαρσία): Μέρετ (Τ), Ντι’ Λορέντζο, Ραχμάνι, Νατάν, Ρουί (77′ Ολιβέιρα), Ανγκισά, Λομπότκα (77′ Λομπότκα), Ζιελίνσκι, Πολιτάνο, Κβαρατσκιέλα, Ρασπαντόρι.

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Ρόνοου (Τ), Τζέκελ, Μπονούτσι, Λέιτε, Γιουράνοβιτς (64′ Τρίμελ), Χάμπερερ, Κεντίρα (70′ Τουσάρτ), Λαϊντούνι (70′ Κραλ), Ρουσιγιόν, Μπέκερ, Φοφανά.