Επιβίωσε στο τέλος η Φούλαμ με… ηγέτη Γουίλιαν

Οι “καρακάξες” επέστρεψαν στις επιτυχίες επικρατώντας στο ματς… θρίλερ κόντρα στη Γουλβς με 3-2 για την “αυλαία” της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Premier League.

Μετά από ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη, η Φούλαμ κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 επί της Γουλβς για την 13η “στροφή” του αγγλικού πρωταθλήματος. Αυτή μάλιστα ήταν και η πρώτη νίκη για τις “καρακάξες” μετά από 51 ημέρες και το τελευταίο “τρίποντο” που πανηγύρισαν στις 7 Οκτωβρίου με 3-1 απέναντι στη Σέφιλντ.

Με το “τρίποντο” αυτό, η Φούλαμ… σκαρφάλωσε στους 15 βαθμούς και πήρε… ανάσα ανεβαίνοντας στην 14η θέση, ενώ οι “λύκοι” παρέμειναν στους 15 βαθμούς επίσης και την 12η θέση αντίστοιχα, καθώς δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη σπουδαία επικράτηση της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Τότεναμ στο “Μολινό”.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Λονδρέζοι πήραν προβάδισμα στο 8ο λεπτό μόλις με το τέρμα που πέτυχε ο Ιβόμπι, ενώ στο 22′, ο Κούνια έφερε το ματς στα ίσα για τη Γουλβς. Η Φούλαμ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε ξανά τα “ηνία” με εύστοχο πέναλτι του Γουίλιαν στο 59ο λεπτό. Στο 75′, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με το γκολ που σημείωσε ο Χουάνγκ Χι-Τσαν από την “άσπρη βούλα” επίσης.

Οι “καρακάξες” όμως… δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στις καθυστερήσεις του αγώνα, κέρδισαν νέο πέναλτι, το δεύτερο δικό τους και το τρίτο συνολικά στο ματς, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γουίλιαν ξανά, λυτρώνοντας έτσι την ομάδα του, η οποία πήρε βαθιά… βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στην Premier League: