Η Γιουνάιτεντ διέσυρε την Έβερτον με γκολ… ποίημα του Γκαρνάτσο

“Μονόλογος” αποδείχθηκε το ματς στο “Γούντισον Παρκ”, καθώς η Μάντσεστερ επιβλήθηκε άνετα με 3-0 των “ζαχαρωτών” για την 13η αγωνιστική της Premier League.

Στο πλαίσιο της 13ης “στροφής” του αγγλικού πρωταθλήματος, η Έβερτον έδωσε το πρώτο ματς μετά την τιμωρία αφαίρεσης 10 βαθμών που της επιβλήθηκε για παραβίαση οικονομικών κανονισμών της Premier League, όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν της άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης και επιβλήθηκε άνετα με 3-0 στο “Γούντισον Παρκ”.

Ο Γκαρνάτσο σκόραρε στο 3ο λεπτό ένα υπέροχο γκολ με ανάποδο ψαλίδι, ενώ τα βλέμματα τράβηξαν επίσης οι Ράσφορντ, Μαρσιάλ και Μπρούνο Φερνάντες με την εμφάνιση που πραγματοποίησαν. Πλέον, οι “κόκκινοι διάβολοι” ανέβηκαν στους 24 βαθμούς και την 6η θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα, ενώ τα “ζαχαρωτά” έμειναν στους 4 βαθμούς και την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την ποινή που τους επιβλήθηκε.

Η Μάντσεστερ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Νταλότ έβγαλε τη σέντρα και ο Γκαρνάτσο σημείωσε ένα τρομερό γκολ με ανάποδο ψαλίδι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ, σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά τέρματα στο πρωτάθλημα της Premier League. H Έβερτον προσπάθησε να βγάλει αντίδραση άμεσα, όμως χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητική πέρα από τις ενέργειες των Κάλβερτ-Λιούιν και Ντουκουρέ. Στο 32ο λεπτό, τα “ζαχαρωτά” έχασαν σπουδαία ευκαιρία. Ο Κάλβερτ-Λιούιν “πάτησε” περιοχή, σούταρε, ο Ονάνα είπε “όχι” και στην επιστροφή ο ΜακΝίλ… άγγιξε την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα καλή ευκαιρία με την προσπάθεια του Γκουεγιέ, η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι οπαδοί της Έβερτον σήκωσαν κόκκινες κάρτες που έγραφαν τη λέξη “διαφθορά”, ως μία μορφή διαμαρτυρίας για τους 10 βαθμούς που αφαιρέθηκαν από τα ζαχαρωτά για παραβίαση των οικονομικών κανονισμών της Premier League. (ASSOCIATED PRESS)

Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε καλά και το δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να κλείσει τους διαδρόμους στην Έβερτον και στη συνέχεια να… πατήσει περιοχή περισσότερο. Στο 55′, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR μετά την ανατροπή του Γιάνγκ στον Μαρσιάλ εντός της περιοχής. Ο Ράσφορντ ανέλαβε το πέναλτι και διπλασίασε τα τέρματα των “κόκκινων διαβόλων” με μία εξαιρετική εκτέλεση. Ο Κάλβερτ-Λιούιν προσπάθησε άμεσα να μειώσει, όμως ο Ονάνα προχώρησε σε μία τρομερή επέμβαση από κοντά. Το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ… σφράγισε επί της ουσίας το “τρίποντο” στο 75ο λεπτό. Ο Φερνάντες με μία τρομερή κάθετη πάσα, βρήκε τον Μαρσιάλ, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Πίκφορντ, “τσίμπησε” την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0. Στη συνέχεια, η Έβερτον προσπάθησε να βρει το… γκολ της τιμής, όμως στο 77′, η προσπάθεια του Μικολένκο σταμάτησε στο δοκάρι του Ονάνα. Στα τελευταία λεπτά του ματς ο ρυθμός έπεσε εκατέρωθεν και έτσι οι “κόκκινοι διάβολοι” πανηγύρισαν μία εύκολη νίκη με 3-0 που τους δίνει ώθηση ενόψει της συνέχειας.

ΓΚΟΛ: 3′ Γκαρνάτσο, 56′ Ράσφορντ (πεν.), 75′ Μαρσιάλ
ΔΟΚΑΡΙ: 77′ Μικολένκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21′ Γιανγκ, 29′ Ντουκουρέ, 90’+2′ Γκέιγ
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Έβερτον (Σον Ντάιτς): Πίκφορντ, Γιανγκ (73′ Πάτερσον), Ταρκόφσκι, Μπράνθγουεϊτ, Μικολένκο, Γκάνα, Γκάρνερ, Ντουκουρέ (90’+1′ Ντόμπιν), Χάρισον, Μακνίλ (73′ Ντανζούμα), Κάλβερτ-Λιούιν (82 Σερμίτι).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Νταλότ, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο (73′ Γουάν Μπισάκα), Μακτόμινεϊ, Μάινου (72′ Αμραμπάτ), Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκαρνάτσο (72′ Πελίστρι), Μαρσιάλ (84′ Μετζμπρί).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στην Premier League: