Απέδρασε και ανέβηκε στην κορυφή η Άρσεναλ

Οι “κανονιέριδες” πέρασαν από την έδρα της Μπρέντφορντ με το χρυσό γκολ του Χάβερτς στο 88ο λεπτό (1-0) και ανέβηκαν στην κορυφή της Premier League με 30 βαθμούς.

Οι “μέλισσες” μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 14ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Ράμσντέιλ έκανε το λάθος η μπάλα έφτασε στον Γουισά αλλά ο Ράις πάνω στην γραμμή αποσόβησε το τέρμα, ενώ στην συνέχεια σε κενή εστία ο Εμπουεμό δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Και ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν να είναι τα αφεντικά του αγώνα η Άρσεναλ βρήκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα στο 42ο λεπτό. Ο Σάκα βρήκε τον Ζεσούς στην πλάτη της άμυνας ο Φλέκεν απέκρουσε εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Τροσάρ έκανε το 1-0. Η χαρά των “κανονιέριδων” δεν κράτησε για πολύ καθώς ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε και πάλι τους γηπεδούχους να είναι οι κυρίαρχοι του αγώνα. το 52ο λεπτό οι παίκτες του Τόμας Φράνκ έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 1-0 όταν ο Εμπουεμό βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά τους ματς με την Μπρέντφορντ να μην καταφέρει να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 77ο λεπτό πάλι αμυνόμενος της Άρσεναλ στέρησε το τέρμα από τους γηπεδούχους. Ο Μοπέ έκανε την κεφαλιά με τον Ζιντσένκο να διώχνει πάνω στην γραμμή κρατώντας τον βαθμό για την ομάδα του. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Άρσεναλ δεν θα πάρει το τρίποντο που θα την ανεβάσει στην κορυφή οι κανονιέρηδες στο 88ο λεπτό έκαναν το 1-0. Ο Σάκα με ωραία σέντρα βρήκε το κεφάλι του Χάβερτς και ο Γερμανός με μια υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Φλέκεν δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.