Επίδειξη δύναμης και… τεσσάρα για τη Λοριάν

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ομάδα του Λεζίς Λε Μπρι, η οποία “διέλυσε” στην έδρα της τη Λιλ, επικρατώντας με το εμφατικό 4:1 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Αν και ήταν αήττητη με δύο ισοπαλίες, η Λοριάν έκανε… σεφτέ στην τρίτη “στροφή” του γαλλικού πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και επικρατώντας με 4:1 της Λιλ.

Το σύνολο του Λεζίς Λε Μπρι εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά που είχαν οι “λιλουά” και προγήθηκαν μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο με 2:0 με γκολ στο 9′ και στο 10′ με τους Αμπερζέλ και Πονκό. Οι φιλοξενούμενοι στο 55′ κατάφεραν να μειώσουν με τέρμα που σημείωσε ο Ντέιβιντ, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” στη συνέχεια. Στο 62ο λεπτό, ο Φεβρ έκανε το 3:1, ενώ το δείκτη του σκορ στο 4:1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα ανέβασε ο Λε Γκοφ. Η Λοριάν πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Κρουπί, όμως ακυρώθηκε μετά από την παρέμβαση του VAR ως οφσάιντ.