“Χ”αροπάλεψε” και απέσπασε την ισοπάλια

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Ligue 1, η Ναντ φιλοξένησε την Μονακό, η οποία παραλίγο να έρθει αντιμέτωπη με την πρώτη της φετινή ήττα, κάνοντας το 3:3 στο 86′!

Οι “κιτρινόμαυροι” φιλοξένησαν στο “Stade de la Beaujoire” του Μονεγάσκους, για τις απαιτήσεις της τρίτης αγωνιστής του γαλλικού πρωταθλήματος. Ο Πιέρ Αριστού είδε την ομάδα του να προηγείται από νωρίς, με πέναλτι του Μοσταφά Μοχάμεντ, αλλά και να σκοράρει 11 λεπτά αργότερα, κάνοντας το 2:0. Η Μονακό απάντησε στο 27′ και στο 59′, με την τελική της “κουβέντα” να έρχεται τέσσερα λεπτά πριν την λήξη των 90 λεπτών.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα, με πέναλτι υπέρ της Ναντ, αφού ο Ντένις Ζακάρια πραγματοποίησε αντικανονικό τάκλιν στην περιοχή. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Αιγύπτιος επιθετικός των “Καναρινιών”, κερδίζοντας τον Φίλιπ Κεν και “γράφοντας” το 1:0. Στο 16′, από κόρνερ ο Ζαν-Σαρλ Καστελέτο πέρασε μέσα από την άμυνα και “έπιασε” την κεφαλιά για να γίνει το 2:0.

Από αυτή την στιγμή και ύστερα, η Μονακό ήθελε να δείξει πως είναι ζωντανή και προσπάθησε αρχικά να το κάνει μέσω της κατοχής, της οποίας αύξησε το ποσοστό. Η απόδειξη δεν άργησε να έρθει, αφού στο 27ο λεπτό, ο Τακούμι Μιναμίνο πήδηξε για να αξιοποιήσει την σέντρα του Κάιο Ενρίκε μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 2:1.

Στο δεύτερο ημίχρονο (48′), οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, με τον Κουέντιν Μέρλιν να “τροφοδοτεί” τον Μοσταφά Μοχάμεντ και εκείνος να βρίσκει δίχτυα για το δεύτερό του γκολ, στην κάτω δεξιά γωνία της εστίας του Γερμανού κίπερ. Η απάντηση της ομάδας του Άντι Χιούτερ δεν άργησε να έρθει, αφού στο 59′ ο Μοαμέντ Καμαρά δεν καταφέρνει να σκοράρει, με τον Ρέμι Ντεσάμπς να αποκρούει και τον Ουισάμ Μπεν Γιεντέρ να παίρνει το ριμπάουντ, κάνοντας το 3:2.

Το γκολ που έκοψε την ανάσα όμως, ήρθε κατόπιν εντολής… Μάιρον Μποαντού. Νωρίτερα στην φάση, ο Γιουσούφ Φοφανά πραγματοποίησε ένα δυνατό σουτ, με τον Ολλανδό επιθετικό να πιάνει με κοντινή κεφαλιά το ριμπάουντ και να διαμορφώνει το τελικό σκορ, 3:3.//ΓΚ