Απόβαση της Ρεμς στο Σταντ Λε Μασσόν| Έδωσε τη νίκη στη Μέτς ο Μικαουτάτζε

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ρεμς στην έδρα της Μονπελιέ με σκορ 1:3, ενώ το Στρασβούργο πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στη Τουλούζ χάρις σε τέρματα του Εμέγκα και του Μπελεγκάρντε, στο άλλο ματς για το Σαμπιονά η Μετς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κλερμόν με τέρμα του Μικαουτάτζε.

Κλερμόν – Μετς 0:1

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κινήθηκαν σε πολύ χαμηλό τέμπο. Η πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε στο 25ο λεπτό, άνηκε στην Κλερμόν. Ο Άντριτς πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Το τέμπο που βλέπαμε στο πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και στην επανάληψη Κλερμόν και Μέτς μπλέξανε σε ένα παιχνίδι αλληλεξουδετέρωσης χωρίς να καταφέρνουν να βγάλουν κάποια σπουδαία ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 69ο λεπτό όταν ο Μικαουτάτζε νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ με πλασέ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 1:0 που έμεινε μέχρι και το τέλος.

Μονπελιέ – Ρέμς 1:3

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους στο 3ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ με τον Νακαμούρα αλλά το σουτ του από πλεονεκτική θέση πέρασε ελάχιστα άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Ιάπωνας, το πέτυχε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αμπντελχαμίντ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του. Τα επόμενα λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία μέχρι να φτάσουμε στο 41ο λεπτό όπου η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Λεκομτε μετά από εκτέλεση φάουλ του Τεουμά και κόντρα στο τοίχος η μπάλα κατάληξε στα δίχτυα του Γάλλου πορτιέρο γράφοντας έτσι το 0:2. Η Μονπελιέ μείωσε λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, χάρις σε εξαιρετική ατομική ενέργεια και τελείωμα του Αλ – Ταμάρι.

Η Ρέμς συνέχισε να είναι κυρίαρχη του αγώνα και κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματα της στο 56ο λεπτό πάλι με τον Τεουμά που εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργεία της Μονπελιέ και με πλασέ έκανε το 1:3. Στο 64ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους αλλά ο Ντιακιτέ νικήθηκε από τον Λεκόμτε από τα 11 βήματα. Το 1:3 έμεινε μέχρι το τέλος και κάπως έτσι η Ρεμς πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη στο “Σταντ Λε Μασσόν“.

Στρασβούργο – Τουλούζ 2:0

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε αρκετά ομαλά χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία για τις δύο ομάδες, η μόνη αξιοσημείωτη ευκαιρία ήρθε στο 24ο λεπτό και άνηκε στους γηπεδούχους. Ο Εμέγκα πήρε την κεφαλιά αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων απέκρουσε εντυπωσιακά. Το Στρασβούργο στο δεύτερο ημίχρονο πάταγε καλυτέρα στο γήπεδο και ευτύχησε να προηγηθεί με τον Εμέγκα στο 52ο λεπτό με κεφαλιά. Στο 89ο λεπτό ο Μπελγκάρντε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας με σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή κάνοντας το τελικό 2:0.