Έ”Χ”ασε ευκαιρία να ξεφύγει η Λεβερκούζεν

Δυο ομάδες αποκάλυψη για την φετινή σεζόν της Bundesliga η πρωτοπόρος Μπαγερ Λεβερκούζεν και Στουτγκάρδη αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής χωρίς να υπάρξει κάποιος νικητής (1-1), με τις “ασπιρίνες” να μην αξιοποιούν την ήττα της Μπάγερν.

Το σκορ άνοιξε στο 40ο λεπτό για τους γηπεδούχους ο Φούχριχ, που μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Βάκνομαν και με ένα άψογο τελείωμα νίκησε τον Χραντέτσκι βάζοντας την Στουτγκάρδη μπροστά στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Λεβερκούζεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Βίρτς στο 48ο λεπτό. Ο 20χρονος Γερμανός αξιοποίησε στο έπακρο την πάσα του Μπονιφάς και με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νούμπελ, κάνοντας το 1-1. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από την Στουτγκάρδη.