Θριαμβεύτρια μετά από 40 μέρες η Χόφενχαϊμ

Η ομάδα του Ματαράτζο πέτυχε μια ακόμα νίκη την φετινή σεζόν στην Bundesliga, καθώς επικράτησε της Μπόχουμ με 3-1 όντας 6η πλέον στη βαθμολογία, κυνηγώντας μια θέση που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο πλαίσιο την 14ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Χόφενχαϊμ φιλοξένησε την Μπόχουμ με στόχο να ανέβει ακόμα περισσότερο στο πίνακα του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Ματαράτζο έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, καθώς ήταν αυτοί που απείλησαν στο 4ο λεπτό με τον Μπάτλερ, με την μπάλα να περνάει εκτός αγωνιστικών ορίων και τους φιλοξενούμενους να μην ανησυχούν. Μετά το πέρας των πρώτων 15 λεπτών, η Μπόχουμ έλεγξε την μπάλα, καθώς την είχε στην κατοχή της, όμως όχι με σκοπό να απειλήσει τη εστία του Μπάουμαν. Στο 33ο λεπτό ο Ερχάν Μάσοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χωρίς να μπορεί να αποσοβήσει το 1-0 για τη Χόφενχαϊμ. 10 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Αντρέι Κράμαριτς, με αποτέλεσμα εκεί που οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν μετά το πρώτο γκολ, να δέχονται και δεύτερο χωρίς να έχουν απειλήσει. Το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι σε όλη την διάρκεια, χωρίς να χρειάζεται να κρατήσουν την κατοχή της μπάλας.

Στο δεύτερο μισό οι δυο ομάδες άλλαξαν πρόσωπο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τις γραμμές τους με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγαλύτερες βλέψεις στο να πετύχουν ένα γκολ για να μειώσουν το σκορ. Ο Λετσχ έκανε αλλαγές για να αλλάξει την ψυχολογία των παικτών του, με τα κενά στην άμυνα να είναι εμφανή. Στο 76ο λεπτό η αλλαγή του Ματαράτζο, ο Μπεμπού έκανε το 3-0 για να μειώσει στο 90′ ο Πασίενσια για το τελικό 3-1. Έτσι, η Χόφενχαϊμ έφτασε αισίως στους 23 βαθμούς με την Μπόχουμ να μένει στους 13, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

ΓΚΟΛ: 32′ Μάσοβιτς, 43′ Κράμαριτς, 76′ Μπεμπού, 90′ Πασιένσια

Κίτρινες: 41′ Τοχουμτσού, 51′ Κράμαριτς, 53′ Πρόμελ, 60′ Μάσοβιτς, 63′ Ρίεμαν

Χόφενχαϊμ (Ματαράτζο): Μπάουμαν, Βογκντ, Μπρουκς, Σαλάι, Σταχ, Πρόμελ, Τοχουμτσού (65′ Μπεκέρ), Καντεράμπεκ, Μπάτλερ (84′ Σκοφ), Κράμαριτς (88′ Μπίσοφ), Βέργκχοστ (65′ Μπεμπού)

Μπόχουμ (Λετσχ): Ρίεμαν, Μπερνάρντο, Μάσοβιτς, Γκάμποα, Βίτεκ, Στόγκερ (85′ Οέρμαν), Οστερχάγκε, Λοσίλα, Μπέρο (46′ Αντβί-Αντζέι), Ασάνο, Χόφμαν (46′ Πασιένσια)