Επέλαση ταύρων στο Ντόρτμουντ

Η Λειψία πήρε τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Τέρζιτς με 3-1 αποτέλεσμα που την εδραίωσε στην 4η θέση.

Μόλις στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Χούμελς. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Μπενσεμπαϊνί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η Ντόρτμουντ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ισοφάρισε με τον Σούλε κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με τον Μπάουμγκάρτερ έκαναν το 2-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90+1′ ο Πόουλσεν που με υπέροχο τελείωμα νίκησε τον Κόμπελ και έγραψε το 3-1. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 90+3′ σε 3-2 με τον Φούλκρουγκ χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.  Οι “ταυροί” με την σημερινή τους νίκη ξέφυγαν στους τέσσερις βαθμούς από την ομάδα του Τέρζιτς και παρέμειναν στην τέταρτη θέση με 29 βαθμούς.