Η Άιντραχτ “ξεκοκάλισε” τη Μπάγερν | Ματσάρα με ανατροπές στο Χάιντενχαϊμ

Η ομάδα της Φρανκφούρτης και αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Conference League σκόρπισε τους πρωταθλητές Γερμανίας, κάνοντάς τους να φαίνονται… λίγοι, με το τελικό σκορ να γράφει 5-1. Απίστευτο ματς ανάμεσα σε Χάιντενχαϊμ και Ντάρμσταντ με διπλή ανατροπή που έληξε 3-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπάγερν Μονάχου 5-1

Η ομάδα του Ντίνο Τοπμέλερ ήταν καταιγιστική από το πρώτο λεπτό στο “Deutche Bank Park”. Στο 12′, ο Μαρμούς άνοιξε το σκορ όταν η μπάλα έφτασε πάνω του, αφότου είχε χτυπήσει στο δοκάρι από σουτ του Σαϊμπί. Οι πρωταθλητές είχαν μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τις αξιοποίησαν και τιμωρήθηκαν. Ο Ντίνα-Εντιμπέ διπλασίασε το προβάδισμα της Άιντραχτ στο 31′, περνώντας δύο αμυντικούς, με τον Νόιερ να… χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Πέντε λεπτά μετά, το πάρτι θα μεγάλωνε για την ομάδα της Φρανκφούρτης, αφού ο Λάρσον υποδέχθηκε την πάσα του Μαρμούς και τελείωσε τη φάση όμορφα για το 3-0. Η Μπάγερν κατόρθωσε πριν μπει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο να μειώσει με εκπληκτικό σουτ του Κίμιχ έξω από τη μεγάλη περιοχή, υποψήφιο και για γκολ της αγωνιστικής.

Απτόητη ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Άιντραχτ, με το τέρμα του Κίμιχ να μην την αγγίζει στο… ελάχιστο. Οι παίκτες του Τοπμέλερ επιβεβαίωσαν την αυτοπεποίθηση που τους πλημμύριζε και σκόραραν άλλα δύο τέρματα μέσα σε δέκα λεπτά! Στο 50′, ο Ντίνα-Εντιμπέ έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αξιοποιώντας το λάθος του Ουπαμεκανό και την κάθετη του Σαϊμπί σε αντεπίθεση της ομάδας. Δεν πέρασαν ούτε 10 λεπτά και ο Κνάουφ έβαλε το… πέμπτο γκολ της Άιντραχτ! Έπειτα από γρήγορη συνεργασία με τον Μαρμούς και έλεγχο του VAR, ο Γερμανός νίκησε τον Νόιερ για το 5-1.

Το ματς καταλάγιασε από εκεί και έπειτα, με τους ποδοσφαιριστές του Τοπμέλερ να ρίχνουν τους ρυθμούς και να μένουν στην απίστευτη… πεντάρα με την οποία φιλοδώρησαν τους πρωταθλητές Γερμανίας.

Βέρντερ Βρέμης – Άουγκσμπουργκ 2-0

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο μέρος, η Βέρντερ ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει, όταν στο 39′, ο Σταρκ νίκησε τον Ντάμεν με μία καρφωτή κεφαλιά. Η Άουγκσμπουργκ δεν είχε απάντηση μέχρι το τέλος των πρώτων 45′ με το 1-0 να παραμένει.

Η ομάδα της Βρέμης διπλασίασε το προβάδισμά της στο 65′, χάρη στο δυνατό, μονοκόμματο σουτ του Ντουκς. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μερικά εκατοστά από τη μείωση του σκορ στο 87′, όταν το σουτ του Ένγκελς τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία αξιόλογη φάση του ματς, με τη Βέρντερ να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθειά της να απομακρυνθεί κι άλλο από τη ζώνη υποβιβασμού.

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 0-1

Οι γηπεδούχοι είχαν δις την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, έχοντας δοκάρι και βλέποντας τον Ατουμπόλου να κάνει μία τρομερή επέμβαση. Οι δύο ομάδες είχαν στο υπόλοιπο ημίχρονο αμφότερες καλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν τις έφεραν εις πέρας και έμειναν στο 0-0 μπαίνοντας στα αποδυτήρια.

Κόντρα στη ροή του ματς, η Φράιμπουργκ βρήκε το γκολ που δεν μπορούσε η Βόλφσμπουργκ. Ο Γκρέγκοριτς υποδέχθηκε την κεφαλιά-πάσα του Σιλντιλιά και τελείωσε τη φάση εύκολα από κοντά για το 1-0.

Το ένα και μοναδικό γκολ του ματς ήταν τελικά και το κρισιμότερο, με τη Φράιμπουργκ να αντέχει μέχρι τέλους και να παίρνει τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς μέσα στη Βόλφσμπουργκ που την κρατούν στην ισοβαθμία με την Άιντραχτ.

Ουνιόν Βερολίνου – Γκλάντμπαχ 3-1

Εκμεταλλευόμενη το χέρι του Νετζ στην περιοχή στο 22′, η ομάδα από τη γερμανική πρωτεύουσα άνοιξε το σκορ στο 24′ χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Κέβιν Φόλαντ. Η Ουνιόν έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά η συγκλονιστική εκτίναξη του Νίκολας αρνήθηκε στον Ρουσιλόν ένα όμορφο τέρμα.

Η ομάδα του Μπιέλιτσα βρήκε το 2-0 τελικά στις αρχές του δεύτερου μέρους μέσω του Χόλερμπαχ ο οποίος δεν το σκέφτηκε πολύ και σούταρε δυνατά, με τη μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει στα δίχτυα. O Κάουφμαν σφράγισε τη νίκη για την Ουνιόν στο 75′ με ένα υπέροχο σλάλομ, το οποίο του έδωσε τον χώρο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να νικήσει τον Νίκολας.

Το μόνο που κατάφερε η Γκλάντμπαχ ήταν να μειώσει δύο λεπτά μετά με την καρφωτή κεφαλιά του Πλέα. Από εκεί και έπειτα δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι και το ματς στη γερμανική πρωτεύουσα έκλεισε με μία ομολογουμένως εύκολη νίκη της Ουνιόν.

Χάιντενχαϊμ – Ντάρμσταντ 3-2

Σε ένα ματς που ήταν μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, το θέαμα, τα γκολ και οι ανατροπές δεν έλειψαν. Ο Σόπνερ εκμεταλλεύτηκε την όμορφη σέντρα του Μπέστε και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των πρώτων 45′. Η μπάλα ίσα που πέρασε τη γραμμή και ο ρέφερι ειδοποίησε πως το γκολ μετράει.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, η Ντάρμσταντ ισοφάρισε με τον Σκάρκε ο οποίος υποδέχθηκε εκπληκτικά τη μπαλιά του Χόλαντ και τελείωσε υποδειγματικά για το 1-1. Η ανατροπή για τους νεοφώτιστους δεν άργησε καθόλου. Στο 60′, ο Μαλόνεϊ μπέρδεψε τα… πόδια του και άθελά του έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Παρά τη δυσχερή τους  θέση, οι γηπεδούχοι βρήκαν μέσα σε ούτε τρία λεπτά δύο κεφαλιές από τον αρχηγό τους και έφεραν το ματς… τούμπα! Ο Μάινκα ήταν ο δυνατότερος σε δύο στημένες μπάλες του Μπέστε, σηκώθηκε και τις δύο φορές ψηλότερα από όλους για να κάνει το 3-2 εντός… δευτερολέπτων.

Οι γηπεδούχοι δε θα άφηναν μία τόσο απίστευτη ανατροπή να πάει χαμένη κι έτσι άντεξαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης, κρατώντας σφιχτά τη νίκη και το τρίποντο.