Δεν ζορίστηκε η “Βιόλα”

Η Φιορεντίνα επικράτησε της Κάλιαρι με 2-0 στο “Αρτέμιο Φράνκι” και καθιερώνεται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα στοχεύοντας στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Ιταλιάνο  έδειξε από την αρχή την ευκολία της στο να δημιουργεί φάσεις και να σκοράρει, με το πρώτο τέρμα να έρχεται στο τρίτο λεπτό με σκόρερ τον Γκονζάλεζ μετά από ασίστ του Μπέλτραν. Στην συνέχεια η “Βιόλα” κατάφερε να περιορίσει την Κάλιαρι, με την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι να μην έχει απάντηση στις επελάσεις της Φιορεντίνα, με το 2-0 να γίνεται έπειτα από αυτογκόλ του Ντοσένα, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η παίκτες του Ιταλιάνο, περιόρισαν την Κάλιαρι κρατώντας τις γραμμές τους, με τις αλλαγές να έρχονται για να φρεσκάρουν την ομάδα της Φλωρεντίας. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά φτωχό, από πλευράς σκορ και θεάματος, αλλά ο Νζόλα πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας, σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο το βράδυ στο “Αρτέμιο Φράνκι“.