“Καθάρισε” την Λάτσιο και ανέβηκε στην κορυφή η Μίλαν

Το τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο πανηγύρισε η ομάδα του Πιόλι, η οποία επικράτησε (2-0) με σχετική ευκολία των “λατσιάλι” για την 7η αγωνιστική της Serie A. Χωρίς εκτός έδρας νίκη εδώ και τέσσερα χρόνια οι φιλοξενούμενοι στο Μιλάνο.

O αγώνας

Στον παιχνίδι του “Τζουζέπε Μεάτσα” η Μίλαν υποδέχτηκε τους δευτεραθλητές Ιταλίας με στόχο να παραμείνει στην κορυφή της Serie A. Οι “λατσιάλι” θέλησαν να συνεχίσουν στα θετικά αποτελέσματα και να μειώσουν την απόσταση από τις πρώτες θέσεις. Τα πρώτα είκοσι λεπτά ήταν αρκετά νευρικά και για τις δυο ομάδες, με τις άμυνες να είναι σφιχτές. Η Μίλαν είχε την κατοχή του ματς, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στις αντεπιθέσεις χωρίς αντίκρισμα. Η μοναδική σπουδαία φάση του πρώτου μέρους συνέβη στις καθυστερήσεις, για την ομάδα του Πιόλι. Συγκεκριμένα, ο Ολιβιέ Ζιρού υποδέχτηκε μια υπέροχη πάσα, με τον Γάλλο επιθετικό να επιχειρεί το σουτ, αλλά τον Προβεντέλ να του λέει «όχι». Mάλιστα, στο ριμπάουντ της συγκεκριμένης φάσης, ο Ράιντερς έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά το τελείωμα του σταμάτησε στο δοκάρι. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με την λευκή ισοπαλία (0-0) στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους “λατσιάλι” να έχουν κλείσει σωστά όλους τους χώρους. Ωστόσο, οι Μιλανέζοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και άνοιξαν το σκορ. Στο 60′ ο Λέαο έδωσε ωραία πάσα-ασίστ στο Πούλισικ, με τον Αμερικανό να μην λαθεύει και να πραγματοποιεί το 1-0. Μάλιστα, αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του μέσου της Μίλαν. Η Λάτσιο προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι είχαν κιόλας τις ευκαιρίες για να διευρύνουν το δείκτη του σκορ αλλά τα σουτ του Μούσα και του Πούλισικ ήταν άστοχα. Στο 88′ η ομάδα του Πιόλι ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Ο Λέαο μοίρασε την δεύτερη ασίστ του στον αγώνα, με το Οκαφόρ να διαμορφώνει το τελικό 2-0. Έτσι, η Μίλαν με αυτή τη νίκη έφτασε στους 18 βαθμούς, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, η Λάτσιο έμεινε στους 7 βαθμούς και στην 14η θέση, μην έχοντας ξεκινήσει ιδανικά το πρωτάθλημα.

ΓΚΟΛ: 60′ Πούλισικ, 88′ Οκαφόρ
Κίτρινες: 51′ Μάρουσιτς, 64′ Ρομανιόλι, 65′ Λεάο, 84′ Τεό Ερναντέζ, 86′ Μενιάν