Επιστροφή στις νίκες με “τετραπλό” Λαουτάρο Μαρτίνεζ

Η ομάδα του Ιντζάγκι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Σασουόλο και επικράτησε της Σαλερνιτάνα (0-4) με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αργεντίνο στράικερ που σημείωσε τέσσερα (!) γκολ. Οι “νερατζούρι” έπιασαν την συμπολίτισσα Μίλαν στην κορυφή της Serie A μετά από εφτά αγωνιστικές.

Ο Αγώνας

Η πρώτη φάση στο Σαλέρνο πραγματοποιήθηκε στο 10′. Ο Ντάμφρις βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 17ο λεπτό η Ίντερ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όταν ο Τουράμ δέχτηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε. Η Σαλερνιτάνα είχε την πρώτη αξιόλογη της φάση στο 23′ με τον Μποχίνεν να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και μέσα σε πέντε λεπτά (26′, 31′) ο Κάστανος απείλησε δύο φορές, με καλύτερες προϋποθέσεις στην φάση του 31′. Η δημιουργία για την ομάδα του Σαλέρνο συνεχίστηκε, με τον Τζοβάνε να κάνει ένα μακρινό σουτ στο 43′ και τη μπάλα να περνάει άουτ. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η πρώτη φάση ήταν για την Σαλερνιτάνα με το άστοχο σουτ του Λεγκόφσκι στο 51′. H Ίντερ με τις μαζεμένες αλλαγές στο 55′ ανέβασε ρυθμούς και βρήκε το γκολ που ήθελε με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 63′ (0-1). Ο Αργεντίνος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Οτσόα και άνοιξε το σκορ οχτώ λεπτά αφότου μπήκε στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Λεγκόφσκι να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα, αλλά είδαν το γκολ να ακυρώνεται μετά από εξέταση του VAR ως οφσάιντ. Στο 77′ ο Μπαρέλα πάσαρε ωραία στον Μαρτίνεζ, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διπλασίασε και το προβάδισμα των “νερατζούρι”. Στο 84′ ο Αργεντίνος στράικερ έκανε το χατ τρικ μέσα σε μισή ώρα παιχνιδιού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνοντας το 0-3 και ολοκλήρωσε τα… ντόρτια τόσο για την Ίντερ όσο και για τον ίδιο στο 89′.//ΣΠ

Σαλερνιτάνα (Σόουζα): Οτσόα, Ντανίλιουτς (90+2′ Τσαουνά), Γκιόμπερ, Λοβάτο, Κάστανος, Λεγκόφσκι, Μποχίνεν (79′ Ματζιόρε), Μαρτεγκάνι (71′ Μαζόκι), Μπράνταριτς, Ντιά (90+2′ Πιρόλα), Τζοβάνε (79′ Στιούαρτ)

Ίντερ (Ιντζάγκι): Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Βράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (79′ Νταρμιάν), Μπαρέλα (90+2′ Αγκουμέ) , Τσαλχάνογλου (54′ Ασλάνι), Κλάασεν (54′ Μχιταριάν), Κάρλος Αγκούστο,  Σάντσεζ (55′ Μαρτίνεθ), Τουράμ