Επέστρεψε στις νίκες με υπογραφή Ορσολίνι η Μπολόνια

Νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες χωρίς σκορ για τους “ροσομπλού”, με πρωταγωνιστή τον Ιταλό επιθετικό που πέτυχε χατ τρικ, στη νίκη κόντρα στην Έμπολί με 3-0.

Η Εμπολί ξεκίνησε δυνατά το ματς και έχασε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο πέμπτο λεπτό για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Εμπουέχι πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο πορτιέρε των γηπεδούχων με μια εντυπωσιακή απόκρουση του αρνήθηκε το γκολ. Στο 8′ ο Καπούτο νικήθηκε από τον Σκορούπσκι σε τετ α τετ. Στο 21′ ίσχυσε ο… νόμος του ποδοσφαίρου, μιας και ο Ορσολίνι μετά από ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο τελείωμα στην κάτω δεξιά γωνία έκανε το 1-0. Στο 37ο λεπτό ο Καπούτο σκόραρε αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με την Μπολόνια να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν το ματς, κάτι που πέτυχε στο 67ο λεπτό πάλι με τον Ορσολίνι. Ο Ιταλός αξιοποίησε στο έπακρο την πάσα του Φέργκιουσον και με υπέροχο τελείωμα μέσα από την περιοχή νίκησε τον γκολκίπερ της Εμπολί κάνοντας το 2-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ορσολίνι ολοκλήρωσε το χατ τρικ αξιοποιώντας την πάσα του Ελ Αζουζί και με σουτ έκανε το τελικό 3-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την Μπολόνια να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στην 8η θέση της βαθμολογίας.