Δεν πέφτουν από την κορυφή οι “ασπιρίνες”

Η μαγική σεζόν για την Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο συνεχίζεται με τη νέα νίκη επί της Φράιμπουργκ με 2-1, καθώς χάρη σε αυτήν παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga.

Με δεδομένη την πορεία στην Ευρώπη που κάνει η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η κούραση δεν επηρεάζει την πορεία της στο Γερμανικό πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητη για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι. Στην έναρξη της αναμέτρησης οι “ασπιρίνες” δεν άφησαν πολλούς χώρους στο σύνολο του Στράιχ, με τις στιγμές για να πετύχει το γκολ να είναι αρκετές. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πριν την λήξη του πρώτου μέρους, ο Βιρτζ πέτυχε το 1-0 στο 36ο λεπτό, ξεκλειδώνοντας την άμυνα των φιλοξενούμενων. Η Λεβερκούζεν έχτισε πάνω στο υπέρ της σκορ στη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος, το 2-0 ήρθε με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού με αυτογκόλ του Ατουμπόλο, βάζοντας ακόμα περισσότερα προβλήματα στον προπονητή των φιλοξενούμενων. Η Φράιμπουργκ δεν έμεινε στα “καρέ” της, με αποτέλεσμα να μειώσει με τον Γκουλντέ στο 70′, ανεβάζοντας την αδρεναλίνη της αναμέτρησης. Στα τελευταία 20 λεπτά δεν επικράτησε η λογική, καθώς ο τεχνικός της φιλοξενούμενης ομάδας διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για τα μαρκαρίσματα των γηπεδούχων στους παίκτες του. Η γενικότερη ένταση δεν βοήθησε την ομάδα του, με το τελικό 2-1 να βάζει το σύνολο του Αλόνσο στην κορυφή της κατάταξης, μπροστά από Μπάγερν, Στουτγκάρδη και Ντόρτμουντ.