Η Λειψία “σκόρπισε” την Κολωνία και πλησίασε κορυφή

Η ομάδα του Ρόζε δεν έδειξε οίκτο απέναντι σε αυτή του Μπάουμγκαρτ την οποία φιλοδώρησε με έξι γκολ συνολικά, τέσσερα γκολ μόλις στο πρώτο 45λεπτο και τα τρία εξ’ αυτών από το 40′ μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο -3 από την κορυφή οι “ταύροι”, παραπαίει η Κολωνία στην προτελευταία θέση.

Ο Αγώνας

Το πάρτι ξεκίνησε από νωρίς για τη Λειψία, η οποία προειδοποίησε στο 3′ και το 6′ με τον Οπέντα και τον Σίμονς, πριν προηγηθεί στο 15′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρνερ. Η Κολωνία είχε δοκάρι στο 33′ με τον Βόλσχμιντ αλλά το υπόλοιπο διάστημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό. Στο 40′ ο Οπέντα έκανε το 2-0 τελειώνοντας τη φάση και αξιοποιώντας την πάσα του Σίμονς. Στο 43′ ο Σβάμπε ήταν άτυχος καθώς έστειλε καταλάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 3-0. Στο 45+3′ η τροπή του δεύτερου γκολ επαναλήφθηκε και ο Οπέντα έδωσε διαστάσεις θριάμβου μετά από πάσα του Σίμονς και πάλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι. Ο Βέρνερ έφτασε κοντά στο πέμπτο γκολ στο 51 αλλά ο Σβάμπε αρνήθηκε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σέλκε προσπάθησε να σκοράρει το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν ο Σέσκο στο 88′ σκοράροντας μετά από ριμπάουντ εντός περιοχής και  στο 90+2′ ο Μπαουμγκάρτνερ με όμορφο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0 για τους γηπεδούχους.