Δραπέτευσε με το βαθμό στο 97′ η Μάιντζ σε “επεισοδιακό” ματς

Σε ένα ντέρμπι… ουραγών, η Μπόχουμ κρατούσε τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Κράους στο τελευταίο λεπτό έδωσε την ισοπαλία (2-2) στην ομάδα του. Γκολ και αυτογκόλ ο Σχλότερμπεκ. Χωρίς νίκη οι δύο ομάδες στο πρωτάθλημα.

H πρώτη φάση του παιχνιδιού καταγράφηκε μόλις στο τρίτο λεπτό, όταν ο Μπερνάρντο πήγε πρώτος στην επαναφορά και σούταρε προς την εστία της Μάιντζ, αλλά ο Ζέντνερ είχε απάντηση. Στο 19′ η Μπόχουμ ζήτησε πέναλτι, ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση αρχικά, αλλά με την παρέμβαση του VAR άλλαξε την απόφαση του και έδωσε το πέναλτι στους γηπεδούχους. Ο Στέγκερ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε το προβάδισμα στην Μπόχουμ στο 21′ (1-0). Ο Μπροσχίνσκι προσπάθησε να διπλασιάσει το προβάδισμα με κεφαλιά στο 27′, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Λετς σκόραρε για δεύτερη φορά μόλις στο 47′ με τον Μπροσχίνσκι, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Η μία ατυχία δεν ήταν αρκετή για την Μπόχουμ, αφού στο 59′ ο Σχλότερμπεκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1. Σε ένα σενάριο βγαλμένο από… ταινία, ο ίδιος έδωσε ξανά το προβάδισμα (2-1) στην ομάδα του στο 82′ “παίρνοντας το αίμα του πίσω” για το αυτογκόλ. Ο Γερμανός σκόραρε με κεφαλιά από κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και μέσα. Στο 89′ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να “κλέψουν” τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Ριέμαν είπε “όχι” στην ατομική προσπάθεια του Μπαρκόκ. Εν τέλει τα κατάφεραν στην “εκπνοή” του παιχνιδιού, με τον Κράους να λυτρώνει την ομάδα του μετά από ασίστ του Ανισίβο. Η νίκη… αγνοείται για τις δύο ομάδες σε εννιά αγώνες.