Ξεκοκάλισε την Ντάρμσταντ η Μπάγερν | Έλειψε ο Γκιράσι για τη Στουτγκάρδη

Η ομάδα του Μονάχου πέτυχε οκτώ γκολ μέσα σε 35 λεπτά, την ώρα που οι 2οι -πριν την έναρξη της αγωνιστικής- έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να ανέβουν στην κορυφή, ελλείψει του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας.

Μπάγερν Μονάχου – Ντάρμσταντ 8-0

Όταν οι Βαυαροί έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 4ο λεπτό του αγώνα της “Allianz Arena“, δύσκολα θα φαντάζονταν τη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι πήραν δύο κόκκινες με τους Γκιασούλα και Μαγκλίτσα σε 21′ και 41′. Από το 51′ έως το 88′ ακολούθησε… καταιγίδα. Ο Κέιν άνοιξε το σκορ, με τον Σανέ να διπλασιάζει το προβάδισμα στο 56′ και τον Μουσιάλα να… σφραγίζει τη νίκη στο 60′. Οι παίκτες του Τούχελ όμως δεν έμειναν εκεί. Ο Σανέ σκόραρε ξανά στο 64′, ενώ ο Κέιν έβαλε το δικό του δεύτερο γκολ στο 69′. Ο Μίλερ στο 71′ έκανε το 6-0, ο Μουσιάλα το 7-0 στο 76′, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άγγλος φορ στο 88′.

Άουγκσμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 3-2

Στην “WWK Arena“, Άουγκσμπουργκ πήρε τη… ματσάρα απέναντι στη Βόλφσμπουργκ. Ο Τίετζ άνοιξε το σκορ στο 17′, με τους Γουίντ (35′) και Μάγιερ (πέναλτι, 45′) να ανατρέπουν την κατάσταση πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία λέξη. Αρχικά ισοφάρισαν με το αυτογκόλ του Μπορνάου στο 79′, ενώ τρία λεπτά αργότερα έκαναν το 3-2 με τον Ένχελς.

Βέρντερ Βρέμης – Ουνιόν Βερολίνου 2-0

Η Ουνιόν δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική στο “Weserstadion” και ηττήθηκε με 2-0 από τη Βέρντερ. Ο Κνος άνοιξε… εις βάρος της ομάδας του το σκορ στο 38′. Στο 75′ ο Ντουκς διπλασίασε το προβάδισμα των “πράσινων” και… σφράγισε τη νίκη τους.

Μπορούσια Γκλάντμπαχ – Χάιντενχαϊμ 2-1

Στο “Borussia Park“, ο Πλεά πήρε… μόνος του τη νίκη για την Γκλάντμπαχ. Ο Γάλλος πέτυχε το 1-0 μόλις στο 4′, αλλά είδε τη μαχητική Χαϊντενχάιμ να ισοφαρίζει στο 38′ με τον Ντίνκτσι. Εν τέλει ο 30χρονος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 52′, χαρίζοντας ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ 2-3

Τέλος, η Χόφενχαϊμ απέδρασε… δια πυρός και σιδήρου από την “MHPArena“. Ο Πρόμελ σόκαρε τους γηπεδούχους μόλις στο 5′, με τον Βέγκχορστ να κάνει το 2-0 16 λεπτά αργότερα. Ο Ουντάβ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 31′, αλλά εν τέλει η Στουτγκάρδη μείωσε με τον Φούχριχ στο 61′. Πέντε λεπτά μετά ο Σκοβ έκανε το 3-1. Ο Γερμανός επιθετικός πήρε το… αίμα του πίσω για την άστοχη εκτέλεση στο 74′, όταν μείωσε σε 3-2. Η ομάδα του όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω, με την απουσία του Γκιρασί να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.