Κορυφή η Χόφενχαϊμ, “σεφτέ” η Βόλφσμπουργκ, πανδαισία στο Βερολίνο

Στα υπόλοιπα τρία παιχνίδια των 16:30 στην Μπουντεσλίγκα, οι ομάδες έμειναν στο “μηδέν” στο πρώτο ημίχρονο, όμως με εξαίρεση το μεγάλο τρίποντο των “Λύκων” στη Φρανκφούρτη, στα άλλα δυο σημειώθηκαν εννέα τέρματα σε δύο 45λεπτα!

Χόφενχαϊμ – Μάιντς 4-1

Πολλοί περίμεναν ένα… ντέρμπι, όμως οι γηπεδούχοι είχαν επιθετική πολυφωνία και “πετούσαν” φωτιές! Ο Κράμαριτς αστόχησε σε πέναλτι στο 43′, όμως στο 53′ έκανε όμορφη προσπάθεια για το 1-0 απέναντι στους “καρνάβαλους” που είδαν τον Χακ να δέχεται την κόκκινη κάρτα και να τους αφήνει με δέκα παίκτες στο 41′. Στο 69′ ο Πρόμελ κεφαλοποίησε το προβάδισμα της ομάδας από το Σίνσχαϊμ για το 2-0 και ο Νταμπούρ σφράγισε τη νίκη στο 80′. Ο Κοχρ μείωσε σε 3-1 στο 83′ και το τελικό 4-1 με ωραίο τελείωμα του Καντεράμπεκ στο 90+2′. Στους 12 βαθμούς και στην κορυφή μαζί με την Μπάγερν η Χόφενχαϊμ (σ.σ. λιγότερο ματς Φράιμπουργκ και Ουνιόν), ενώ η Μάιντζ παραμένει, προσωρινά, έκτη με 10β.

Χέρτα Βερολίνου – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-2

Το πρώτο ημίχρονο δεν προμήνυε τέτοια εξέλιξη στο δεύτερο μέρος και μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν να φύγουν με το τρίποντο, κάνοντας… ανατροπή στην ανατροπή! Ο Σικ ισοφάρισε στο τελικό 2-2 στο 79′, όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι αμυντικοί των πρωτευουσιάνων του είπαν “ΟΧΙ”, διατηρώντας την ισοπαλία. Στο 49′ το 0-1 από τον Ντεμιρμπάι και άμεση απάντηση στο 56′ από τον Σερντάρ. Ο Ρίχτερ ανάτρεψε το σκηνικό στο 74′ για το 2-1, όμως ο Σικ στο 79′ υπέγραψε το τελικό 2-2 που δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο. Στους πέντε βαθμούς και 14η η Χέρτα Βερολίνου, με τέσσερις πόντους και στην 16η θέση του “μπαράζ” οι “ασπιρίνες” προς ώρας.

Άιντραχτ Φρανφκούρτης – Βόλφσμπουργκ 0-1

Οι δυο νίκες με Βέρντερ Βρέμης (σ.σ. 4-3 εκτός έδρας) και Λειψία (σ.σ. 4-0 εντός έδρας) ανήκουν στο παρελθόν για την Άιντραχτ που είδε την Σπόρτινγκ να αλώνει με 3-0 την έδρα της για το Τσάμπιονς Λιγκ μεσοβδόμαδα και σήμερα τη Βόλφσμπουργκ να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο στην “καυτή” Φρανκφούρτη με 1-0, καθώς είχε την ουσία. Ο Λακρουά μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Μπρέκαλο στο 60′ για τη νίκη και στη συνέχεια διατήρησε ανέπαφη την εστία της παρά την πίεση και τη μεγάλη ευκαιρία του Αλάριο στο 88′.