“Πέρασε” η Άουγκσμπουργκ από την Βρέμη με “ήρωα” Γκικίεβιτζ

Δεύτερη νίκη στη σεζόν για το σύνολο του Μάασεν, που επικράτησε έστω και με καρδιοχτύπι με 1-0 της Βέρντερ, με τους γηπεδούχους να είναι ακίνδυνοι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά να χάνουν πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Η Άουγκσμπουργκ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα σε έξι αγωνιστικές, ξανά εκτός έδρας μετά από εκείνη κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν. Το τελικό 1-0 πιθανότατα να αδικεί τους φιλοξενούμενους μιας και είχαν σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ίσως έκαναν το πιο ακίνδυνο επιθετικά παιχνίδι μέχρι στιγμής στη σεζόν.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντεμίροβιτς στο 63′, με τον Γκικίεβιτζ να είναι όμως ο ήρωας της αναμέτρησης, καθώς απέκρουσε το πέναλτι του Ντουξ στο 90’+4′ διατηρώντας το σκορ υπέρ της ομάδας του. Στους 6 πόντους πλέον η Άουγκσμπουργκ, με την Βέρντερ Βρέμης να παραμένει στους οκτώ και την ένατη θέση.

Ο αγώνας:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Άουγκσμπουργκ να έχει την πρώτη σημαντική ευκαιρία μόλις στο 8′ με τον Νιντερλέχνερ να περνάει τον τερματοφύλακα και να μη μπορεί από πλάγια θέση να βρει στόχο. Η Βέρντερ άμεσα προσπάθησε να αντιδράσει και να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά δυσκολευόταν να βγάλει έστω και τελική προς την εστία του Γκικίεβιτζ.

Αντιθέτως, η Άουγκσμπουργκ είχε και τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού, με τον Γκουβελέουβ να πιάνει την κεφαλιά “ψαράκι” μετά από κόρνερ και τον Φριντλ να διώχνει πάνω στη γραμμή στο 28′. Στο επόμενο λεπτό είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τον Παβλένκα λόγω ενοχλήσεων. Τα πολλά νεύρα κυριαρχούσαν στο πρώτο μέρος, με την Βέρντερ να διαμαρτύρεται και για πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά τον διαιτητή να διαφωνεί.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ίδια προβλήματα στη δημιουργία απειλών προς την εστία του Γκικίεβιτζ και οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 63′. Μπερίσα και Ντεμίροβιτς συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον δεύτερο να στέλνει τη μπάλα με δυνατό σουτ στη γωνία του Ζέτερερ, με τον τερματοφύλακα της Βέρντερ να μην μπορεί να αντιδράσει καθώς πήγε πολύ πλάγια η μπάλα.

Η ομάδα του Όλε Βέρνερ συνέχισε να μοιάζει ανήμπορη επιθετικά, με την Άουγκσμπουργκ να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ της σκορ. Αυτή του Μάασεν ήταν εκείνη που έχασε και την επόμενη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης, με τον Μπερίσα να σημαδεύει από το ύψος του πέναλτι το οριζόντιο δοκάρι. Το παιχνίδι έγινε ροντέο στις καθυστερήσεις, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Βέρντερ Βρέμης. Ο Ντουξ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Γκικίεβιτζ στο 90+4′, ο οποίος χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Γκολ: / Ντεμίροβιτς 63′

Κίτρινες: Γκρος 25′, Φούλγκρουγκ 38′, Πίπερ 90+8’/ Ρέξμπεκαϊ 32′, Μπάουερ 76′, Γκουβελέουβ 90+3′, Γκρουέζο 90+4′, Γκικίεβιτζ 90+6′,

Βέρντερ Βρέμης (Όλε Βέρνερ): Παβλένκα (Ζέτερερ 29′), Πίπερ, Βελίκοβιτς, Φριντλ, Γιουνγκ (Μπουτσανάν 86′), Γκρος (Γκρούεβ 67′), Βάιζερ, Στάγκε (Σμιντ 67′), Σμιντ (Μπούρκε 67′), Ντουξ, Φούλκρουγκ.

Άουγκσμπουργκ (Ενρίκο Μάασεν): Γκικίεβιτζ, Γκούμνι, Γκουβελέουβ, Μπάουερ, Ιάγκο, Ρέξμπεκαϊ, Γκρουέζο, Χαν, Νιντερλέχνερ (Μάϊερ 78′), Μπερίσα (Καλιτζούρι 90+7′), Ντεμίροβιτς (Γιένσεν 70′).