Επική τριάρα στην Ντόρτμουντ και… εκδίκηση Ρόζε

Στο ντεμπούτο του 45χρονου προπονητή στον πάγκο της Λειψία, οι “κόκκινοι ταύροι” συνέτριψαν τους Βεστφαλούς επικρατώντας με 3-0 στην “Ρεντ Μπουλ Αρίνα”.

“Μέγα κάζο” για την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην αναμέτρηση της έκτης αγωνιστικής. Μετά από δύο σερί νίκες, η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς ηττήθηκε παρουσιάζοντας τραγικό αγωνιστικό πρόσωπο. Ταυτόχρονα, οι παίκτες του Ρόζε έδειξαν να ανακάμπτουν και ανέβηκαν για πρώτη φορά στο “πάνω” μισό της κατάταξης.

Το ξεκίνημα ήταν κάτι παραπάνω από ιδανικό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από κόρνερ του Σζομποσζλάι, ο Όρμπαν νίκησε τους πάντες στον αέρα και άνοιξε το σκορ με δυνατή κεφαλιά. Στο 34′ ο Βέρνερ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 πλασάροντας άστοχα σε τετ α τετ. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Σζομποσζλάι έπιασε ένα φανταστικό σουτ από μακριά και νίκησε τον Μέιερ διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 85ο λεπτό του αγώνα ο Αμαντού Χαϊντάρα “τελείωσε” το ματς γράφοντας το τελικό 3-0, μετά από ασίστ του Τίμο Βέρνερ. Μάλιστα, το πέτυχε μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Οι “κόκκινοι ταύροι” επισφράγισαν την κυριαρχία τους με αυτόν τον τρόπο και ξεκίνησαν την… αντεπίθεση στη Bundesliga.

ΓΚΟΛ: 6′ Ορμπάν, 45′ Σζομποσζλάι, 85′ Χαϊντάρα

Κίτρινες: 75′ Λάιμερ, 89′ Ράουμ – 59′ Μενιέ

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάστσι, Σιμάκαν (68′ Χένρικς), Ορμπάν, Ντιαλό (77′ Γκβάρντιολ), Ράουμ, Σχλάγκερ, Λάιμερ, Σζομποσζλάι (86′ Κάμπλ), Φόρσμπεργκ (84′ Χαϊντάρα), Ενκουνκού, Βέρνερ (86′ Σίλβα)

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Μέιερ, Μενιέ, Σίλε, Σχλότερμπεκ, Γκερέιρο, Μπραντ (59′ Μουκοκό), Ρόις, Οζκάν (70′ Νζινμάχ), Μπέλινγκχαμ, Βολφ (59′ Ρέινα), Μοντέστ (87′ Τσαν).