Αγγίζει… Ευρώπη η Μπάγερ Λεβερκούζεν

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2:2, οι “ασπιρίνες” πήραν τον βαθμό και ανέβηκαν στην 6η θέση και στο +1 από τη Βόλφσμπουργκ.

To παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία πίεσε, απείλησε και μάλιστα σκόραρε από νωρίς, μόλις στο 15ο λεπτό, με τον Αντλί που άνοιξε το σκορ. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων μάλιστα, απέδωσαν καρπούς, πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα, πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ντέμιρμπει που έκανε το 2:0 με εύστοχη κεφαλιά.

Στο δεύτερο μέρος, η Γκλάντμπαχ ανέβασε ρυθμό και μείωσε στο 58ο λεπτό με τον Χόφμαν να σκοράρει, ενώ στην εκπνοή της αναμέτρησης, βρήκε την ισοφάριση με τον Ινκαπίας, που έκανε το 2:2. Στο 90+4, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα. Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό, που ανέβασε τις “ασπιρίνες” στην 6η θέση μια αγωνιστική πριν το τέλος.