Αγκάλιασε το πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ

Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 3:0 της Άουγκσμπουργκ στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Bundesliga και έκαναν την απόλυτη ανατροπή στην πρώτη θέση, προσπερνώντας της Μπάγερν. Πλέον, η ομάδα του Τέρζιτς θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια αν κερδίσει εντός έδρας την Μάιντς.

Νίκη… τίτλου για τη Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 3:0 της Άουγκσμπουργκ μετά την ήττα της Μπάγερν με 3:1 από τη Λειψία και… έκαναν την απόλυτη ανατροπή στην υπόθεση τίτλου μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση πιέζοντας να βρει ένα γρήγορο τέρμα, με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται ιδιαίτερα. Στο 38ο λεπτό, η Άουγκσμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Φέλιξ Ουντουοκάι αντίκρυσε απευθείας κόκκινη κάρτα, με το 0:0 ωστόσο να παραμένει έως το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν στην επανάληψη αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, αυτό και έκαναν. Στο 58ο λεπτό, ο Αλέ άνοιξε το σκορ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Ντόρτμουντ πίεσε και για δεύτερο τέρμα, προκειμένου να “κλειδώσει” τη νίκη με τον Γερμανό να σκοράρει ξανά για το 2:0. Στο 90+4 ήρθε και το τρίτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπραντ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3:0, με τη Ντόρτμουντ να παίρνει το σημαντικότερο τρίποντο της χρονιάς, αυτό που την ανέβασε στην πρώτη θέση, προσπερνώντας τη Μπάγερν που βρίσκεται στο -2, μία αγωνιστική πριν το τέλος. Από την άλλη η Άουγκσμπουργκ, βρίσκεται στη 14η θέση και στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Άουγκσμπουργκ: Κούμπερκ, Πέντερσεν, Χουβελέου, Μπέλιο, Βέιγκα, Ντεμίροβιτς, Ρεξμπετσάι, Ουντουοκάι, Ένχελς, Ντορς, Γεμπόα

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Αλέ, Γκερέιρο, Χούμελς, Βολφ, Μπραντ, Μάλεν, Τζαν, Ζούλε, Ριέρσον, Αντεγέμι