Η Ουνιόν… έμπλεξε | Η Χέρτα υποβιβάστηκε στο 90’+5′

Τέσσερις αναμετρήσεις με πολλά γκολ, σπουδαίο θέαμα, ανατροπές αλλά και συγκινήσεις μας χάρισε το απογευματινό πρόγραμμα της Bundesliga. Δυσάρεστα τα νέα για τις δύο ομάδες της πρωτεύουσας.

Στην “PreZero Arena” η Ουνιόν υπέστη ήττα σοκ με 3:2 από την Χόφενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση 40 λεπτών. Ο Μπεμπού άνοιξε το σκορ στο 22′, με τον Κράμαριτς να κάνει το 2:0 χάρη σε χτύπημα πέναλτι στο 36′. Ο Ντοέκι μείωσε στο 45’+4′, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι του πρωτευουσιάνους. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος, με τον Κράμαριτς να σκοράρει ξανά στο 90′ και τον Λαϊντουνί απλώς να μειώνει στο 90’+5′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νταμπούρ στο 90’+9′. Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να είναι 4οι στους 59 βαθμούς, αλλά πλέον ισοβαθμούν με τη Φράιμπουργκ και το τελευταίο εισιτήριο για το Champions League είναι… στον αέρα.

Στο “Olympiastadion” η Χέρτα κρατούσε για 93 λεπτά τους τρεις βαθμούς της νίκης, όμως έπαθε μέγα κάζο από την Μπόχουμ στο 90’+4′. Ο Τουσάρ ήταν αυτός που… έλυσε το “γόρδιο δεσμό” στο 63ο λεπτό, μετά από δημιουργία του Ρίχτερ. Ωστόσο, πάνω που όλα έδειχναν νίκη των πρωτευουσιάνων, ο Σχλότερμπεκ τους… σκότωσε στο 90’+4′. Αυτό το αποτέλεσμα τελείωσε τις ελπίδες της ομάδας του Βερολίνου, που υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Από την άλλη, η Μπόχουμ βρίσκεται στο +1 από τη θέση των μπαράζ.

Στο “Weserstadion“, Βέρντερ και Κολωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1:1. Το σκορ άνοιξε στο 36ο λεπτό ο Τιγκς, μετά από ασίστ του Κάινζ. Η ομάδα της Βρέμης όμως, κατάφερε για άλλη μία φορά να βρει απάντηση στο τελευταίο 20λεπτο, ισοφαρίζοντας με τον Σμιντ στο 73′. Με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά… σφράγισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Στη “Veltins Arena” η Σάλκε πήρε το 2:2 και μαζί έναν… υπερπολύτιμο βαθμό από την Άιντραχτ. Οι “βασιλικοί μπλε”… χτύπησαν στην αρχή και το τέλος. Ο Τερόντε άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, με τους Κάμαντα (36′) και Τούτα (59′) να ανατρέπουν την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους. Την τελευταία κουβέντα όμως την είπε ο Πόλτερ, ισοφάρισε στο 85′. Οι Βεστφαλοί έφτασαν τους 31 βαθμούς και παραμένουν στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Από την άλλη, η ομάδα της Φρανκφούρτης έχασε σημαντικός έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Χόφενχαϊμ – Ουνιόν Βερολίνου 4:2
(22′ Μπεμπού, 36′ (πεν.), 90′ Κράμαριτς, 90’+9′ Νταμπούρ – 45’+4′ Ντόεκι, 90’+5′ Λαϊντουνί)

Χέρτα Βερολίνου – Μπόχουμ 1:1