Παρέμεινε σε τροχιά… αστεριών η Φράιμπουργκ!

Στο κυνήγι της 4ης θέση που οδηγεί στο Champions League συνεχίζει να βρίσκεται η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, η οποία κέρδισε με 2:0 την Βόλφσμπουργκ, πετυχαίνοντας δύο τέρματα σε μέσα σε 4 λεπτά.

Η Φράιμπουργκ συνεχίζει να ονειρεύεται το Champions League. Η ομάδα του Στράιχ, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με το μαχαίρι στα δόντια, σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στο δεύτερο μέρος. Ό,τι άξιζαν πήραν στο 71ο λεπτό. Ο Γκούντερ, με εξαιρετικό τρόπο κέρδισε τον Καστέλς για το 1:0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 75′ η Φράιμπουργκ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη. Σκόρερ χρείστηκε ο Πέτερσεν. Η ομάδα του Στράιχ, τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χόφλερ.

Με αυτή τη νίκη η Φράιμπουργκ… έπιασε στην 4η θέση την Ουνιόν Βερόλινου στους 59 βαθμούς. Από την άλλη, οι “πράσινοι” παρέμειναν στην 7η με 49.

Φράιμπουργκ: Εκτός έδρας με Άιντραχτ Φρανκφούρτης (27/05).
Βόλφσμπουργκ: Εντός έδρας με Χέρτα Βερολίνου (27/05).