Νίκη… σωτηρίας για τη Βαλένθια | Επέστρεψε στις νίκες και κοιτάει… τα αστέρια η Βιγιαρεάλ

Οι “νυχτερίδες” επιβλήθηκαν με 2:1 της Βαγιαδολίδ και πήραν… βαθιά ανάσα στο “κυνήγι” της παραμονής, ενώ σπουδαία εντός έδρας νίκη με 4:2 πανηγύρισαν τα “κίτρινα υποβρύχια” κόντρα στην Εσπανιόλ για την 31η αγωνιστική της La Liga.

Η δράση στο πρωτάθλημα της La Liga συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον. Στο πρώτο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας (27/04), η Βαλένθια κατάφερε να πάρει το “τρίποντο” που χρειαζόταν, επικρατώντας 2:1 της Βαγιαδολίδ.

Οι “νυχτερίδες” πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, η οποία τους ανέβασε στους 33 βαθμούς και την 15η θέση και το +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με τη Βαγιαδολίδ που έμεινε στους 35 βαθμούς και αρχίζει να… αγχώνεται.  Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Λάριν άνοιξε το σκορ νωρίς για τους φιλοξενουμένους, μόλις στο 6ο λεπτό, όμως η Βαλένθια ισορρόπησε το ματς και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ισοφάρισε σε 1:1 με το τέρμα που πέτυχε ο Ντιακαμπί. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Γκέρα σκόραρε και χάρισε την πολύτιμη νίκη στις “νυχτερίδες”.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με το εμφατικό 4:2 της Εσπανιόλ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και έτσι βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία οδηγεί τη νέα σεζόν στο Europa League και απέχει μόλις 4 βαθμούς από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Champions League. Από την άλλη μεριά, οι Βάσκοι έμειναν στους 28 βαθμούς και την 19η θέση αντίστοιχα, χάνοντας σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά τους να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ο Πουάδο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Καπουέ ισοφάρισε στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, στο 53ο λεπτό, δίνοντας… νέα ομορφιά στο ματς. Τα “κίτρινα υποβρύχια” παρά το χαμένο πέναλτι του Παρέχο, ανέκτησαν το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη στο 63′, όμως οι Βάσκοι απάντησαν με τον Χοσέλου στο 73′, ισοφαρίζοντας σε 2:2. Ο Τζάκσον στο 80ο λεπτό έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Καπουέ στις καθυστερήσεις του αγώνα “σφράγισε” τη νίκη για τη Βιγιαρεάλ, η οποία είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα λίγο πριν το φινάλε, με τον Εξπόσιτο να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα.//Γ.